نویسنده موضوع: نکاتی که پیش از خرید کوله پشتی کوهنوردی بهتر است بخاطر بسپاریم  (دفعات بازدید: 2749 بار)

sotoudeh7

  • Jr. Member
  • **
  • ارسال: 73
  • Karma: +1/-0
1 – جنسيت کوهنورد
جنسيت کوهنورد (زن يا مرد) ، حجم يا همان ليتر کوله  (حجم بار)، ميزان وزني که قرار است داخل کوله قرار بگيرد.
(وزن بار) ، نوع فعاليت يا برنامه  شايد حتي براي خودم هميشه براي خريد و انتخاب کوله پشتي تنها چيزي که اهميت داشت اين سوال بود "کوله پشتي چند ليتري ؟" . اين سوال مهم ترين ويژگي يک کوله پشتي مي تواند باشد اما براي بدست آوردن بيشترين راحتي و لذت لازمه به موارد ديگه اي هم توجه کنيم که در کل من اينجوري در نظر مي گيرم :
کوله هاي مناسب خانمها با آقايان تفاوتهايي دارد و اين به خاطر تفاوتهاي فيزيکي بين خانمهاست . خانمها عموما نسبت به آقايان  استخوان بندي ريز تري دارند ، شکل پايين تنه آنها متفاوت است و سرشانه هاي بزرگي ندارند. کوله هاي مناسب خانمها با عباراتي مانند women , lady , SL  يا عباراتي اين چنين مشخص مي شود که بستگي به کمپاني سازنده دارد . تفاوت کوله آقايان و خانمها در شکل زير مشخص است :
 
کوله پشتي خانمها
همانطور که ميبينيد کوله خانمها کشيده تر ، داراي بندهاي کوله نزديک به هم و کمربندي باريک تر و با شکلي قوس دار است که بهتر روي استخوان لگن خانمها کوله بشيند. نکته ديگر اينکه آقاياني هم  که داراي استخوان بندي ريزتري هستند مي توانند اين کوله ها را نيز در موقع خريد امتحان کنند شايد براي آنها مناسب تر باشد.
2 - حجم کوله
ميزان حجم باري که درون يک کوله مي توان قرار داد به دو واحد مختلف ليتر ويا اينچ مکعب بيان مي شود. در واقع حجم دقيق يک کوله با واحد اينچ مکعب بيان مي شود و به دليل قابل فهم بودن آن براي همه به واحد ليتر نيز آنرا تبديل کرده و بيان مي کند و اينکه بعضي وقتها ميشنويم حجم کوله مثلا 60 ليتري دقيقا 60 ليتر نيست به خاطر همين تبديل است که ممکن است پس از تبديل عددي مثل 59.83 شود و دقيقا 60 به ما ندهد ولي هيچ کجا حجم کوله به ليتر را به صورت اعشار بيان نمي کنند و در اين مثال 60 اعلام ميشه. در کل اين نکته مهمي نيست و اختلاف بسيار جزيي و قابل چشم پوشي است. نکته بعدي اينه که برخي کوله ها به خصوص کوله هاي آمريکايي داراي سايز بندي small – medium – large در کوله هاشون باشند که بين اين سايز بندي ها شاهد اختلاف يکي دو ليتر هستيم اما از اونجا که در ايران اکثر محصولات اروپايي کوهنوردي وجود داره ما با اين مسايل کمتر مواجه ميشيم.
 حالا سوال اصلي که براي همه مون موقع خريد پيش مياد اينه که چه حجم کوله اي بخرم. اکثرا ميدونيم که حجم مناسب به سه عامل بستگي داره : مدت زمان برنامه ، فصل اجراي برنامه و آخر هم حجم وسايل خود کوهنورد. باز هم همه ميدونيم که کوله برنامه 1 روزه با 3 روزه فرق ميکنه ، حجم وسايل در زمستان از ساير فصلها بيشتره و هرچه وسايلمون حرفه اي تر و کم حجم تر باشه به کوله کوچکتري نياز داريم . با اين حال يه راهنماي عمومي براي حجم مورد نياز ميتونه يه چيزي شبيه اين باشه :
وزن بار
علاوه بر حجم باري که قرار است داخل کوله قرار بگيرد ، وزن بار هم مهم است. شايد تا به حال به اين موضوع توجه نداشتيم اما اين نکته نيز در انتخاب کوله پشتي ما موثر است . کوله پشتي هايي با حجم يکسان مي توانند براي حمل وزنهاي مختلفي از بار طراحي شده باشند . حداکثر وزني را که براي حمل با کوله مناسب است براي کوله پشتي توسط شرکت سازنده اعلام ميشود (حداقل در مورد شرکتهاي معتبر). ممکن است وسايل دو کوهنورد داراي حجمهاي يکسان ولي وزنهاي مختلف باشد . به شکل زير دقت کنيد. اين شکل را براي درک بهتر موضوع تهيه کردم. هر دو کوله داراي حجم يکسان حداکثر 70 ليتر هستند اما به اعدادي که به فارسي نوشتم دقت کنيد (معادلهاي سيستم متريک نوشته شده در کاتالوگ است):
 دوکوله که در تصوير مشاهده مي کنيد از آنجا که با SL مشخص شده براي خانمها طراحي شده و داراي گنجايش يکسان هستند اما يکي براي حمل حداکثر 27 کيلوگرم و ديگري براي حمل حداکثر بار 20 کيلوگرم طراحي شده است. اين ويژگي باعث شده کوله اول سنگين تر با وزن دو و نيم کيلو  و  کوله دوم يک کيلو و هفتصد گرم باشد و همچنين کوله اول 16 دلار گرانتر از کوله دوم باشد. حداکثر وزن مشخص شده به اين معنا نيست که مثلا اگر وزن بيشتري داخل کوله قرار داديم کوله پاره شود و طاقت آنرا نداشته باشد بلکه به معني اينست که ديگر کوهنورد آن احساس راحتي کوله پشتي را نخواهد داشت و کل سيستم کوله براي انتقال وزن به روي بدن به صورت صحيح جوابگو نخواهد بود. ميبينيد که اين نکته ميتواند در انتخاب کوله شما تاثير گذارباشد. شما بايد علاوه بر مقدار حجم وسايل ، وزن آنها را نيز محاسبه کنيد يا تخمين بزنيد تا کوله مناسب تري انتخاب کنيد. در اين مثال اگر حجم بار شما حداکثر از70 ليتر تجاوز نمي کند و وزن آن از حدود 20 کيلو فراتر نمي رود مي توانيد با انتخاب کوله دوم هم در پول خود صرفه جويي کنيد  (حدود 16 دلار) و هم به دليل اينکه کوله سبک تري به برنامه ميبريد (1.76 کيلو) بار کمتري در مجموع حمل کنيد و بيشتر لذت ببريد. يک نکته ديگر که مشخص مي شود اينکه اگر 2 کوله با مارکهاي مختلف و وزنهاي مختلف و حجم هاي يکسان ديديد ، کوله سبک تر دليل بر تکنولوژي برتر کوله سبک تر نيست بلکه به احتمال زياد کوله سبک تر براي وزن کمتري طراحي شده که بايد اطلاعات کوله ها را دقيق تر مطالعه کنيد.
3 - نوع برنامه
اين موضوع هم مشخصه. شرکت هاي سازنده کوله پشتي براي فعاليتهاي مختلف کوله پشتي هاي مختلفي طراحي و توليد مي کنند مثل کوهنوردي ، کوهنوردي فني يا آلپي ، طبيعت گردي و کمپينگ ، کوله هاي يک روزه . مثلا کوله هاي طبيعت گردي داراي جيبهاي مختلفي اطراف کوله هستند و در برخي مدلها يک کوله کوچک به کوله متصل شده که ميشه اونرو جدا کرد و وقتي اطراف کمپ ميخوايد گشت و گذار کنيد همراه ببريد ، کوله هاي کوهنوردي براي حمل بار در ساعتهاي طولاني مناسب بوده ، ظاهري کشيده تر دارند و جيبهاي کمتري در اطراف دارند ، کوله هاي فني و آلپي کشيد ترين شکل رو دارند و گاها از جيب در اطراف اونها هم خبري نيست همچنين براي حمل وسايلي مانند چوب اسکي ، کرامپون ، تبرهاي يخ  داراي قسمتهاي مختلف ويژه اي هستند. البته برخي کمپاني هاي معتبر داراي کول هاي اکسپديشن هم هستند که مشخصات کوله هاي فني رو دارند ، داراي وزن سبک تر و گنجايش بيشتر و در عين حال توان حمل وزنهاي بسيار بالاتر را نيز دارند و به همين خاطر داراي قيمتهاي بسيار بالايي هم هستند.
- گروه کوهنوردی کوهستان

ramezani

  • Hero Member
  • *****
  • ارسال: 2670
  • Karma: +16/-7
  • نام: مجتبی
  • نام خانوادگی: رمضانی
با سلام و احترام

ممنون از مطالب آموزنده و کاربردی ارسالیتون