نویسنده موضوع: واحد فناوری اطلاعات  (دفعات بازدید: 8560 بار)

dehnamaki

 • Newbie
 • *
 • ارسال: 27
 • Karma: +0/-0
 • نام: محسن
 • نام خانوادگی: ده نمکی
پاسخ : واحد فناوری اطلاعات
« پاسخ #15 : نوامبر 20, 2012, 10:20:22 am »
آیا تا به حال به رابطه میان آموزش و بکارگیری اطلاعات توجه کرده اید؟
به نظر شما چند درصد از پرسنل دوره های آموزشی کاربرد رایانه و ICDL را طی نکرده اند؟
به نظر شما چند درصد از پرسنل از آموزشهای دیده شده استفاده می کنند؟
بهتر نیست در خصوص بکارگیری آموزشها توسط افراد چاره اندیشی شود؟
عالم بی عمل به چه ماند؟ به زنبور بی عسل!!!!!!!!!!!!!!! (سعدی) :-[

mmirarefin

 • Moderator
 • Jr. Member
 • *****
 • ارسال: 77
 • Karma: +2/-0
 • بغض کردم ،چقدر لال ماندم، بین حرفایم
 • نام: مهدی
 • نام خانوادگی: میرعارفین
آموزش انتخاب رمز عبور مناسب
« پاسخ #16 : دسامبر 02, 2012, 07:57:01 am »
حریم خصوصی، واژه ای که با پیشرفت تکنولوژی تعریف جدیدی پیدا کرده است. واژه ای وسیع که حفظ آن هم دقت و معلومات خاص خود را می خواهد. حفظ حریم خصوصی و یا به تعبیر دیگر امنیت اطلاعات را از جنبه های مختلفی می توان بررسی کرد. اما اشتباه نکرده ایم اگر رمزهای عبور را سربازان خط مقدم مقابله با سارقان اطلاعات و هویت بنامیم. به همین خاطر است که اولین درس به این موضوع اختصاص یافته است. در ادامه به بایدها و نبایدها در انتخاب رمز عبور و نکات مهم در این مورد می پردازیم.

اجزای یک رمز عبور قوی
حتما این اصل ساده اما مهم را می دانید که یک رمزعبور باید به قدر کافی مشکل باشد تا یک برنامه کامپیوتری رمزشکن نتواند آن را به راحتی حدس بزند.

رمزعبور باید طولانی باشد: رمزعبور هر چه طولانی تر باشد، احتمال اینکه یک برنامه کامپیوتری بتواند آن را حدس بزند کمتر می شود. سعی کنید رمز عبورتان حداقل ده حرف داشته باشد. البته بعضی افراد از رمزهایی شامل چند کلمه که با یا بدون فاصله پشت سر هم آورده می شوند، استفاده می کنند که اغلب به آنها عبارتِ رمز گفته می شود. ما نیز توصیه می کنیم تا آنجایی که برنامه یا سرویس مورد استفاده به شما اجازه می دهد، رمزعبور خود را طولانی انتخاب کنید.
رمزعبور باید پیچیده باشد: علاوه بر طول، پیچیدگی نیز از کشف رمز توسط نرم افزارهای رمزشکن- که ترکیبی تصادفی از حروف را کنار یکدیگر قرار می دهند- جلوگیری می کند. پس در صورت امکان سعی کنید رمزعبور شما شامل حروف بزرگ انگلیسی، حروف کوچک انگلیسی، اعداد و علامت هایی مثل نقطه و کاما باشد. ضمنا یک رمزعبور می بایست به قدر کافی مشکل باشد تا افراد نتوانند آن را حدس بزنند.
رمزعبور را باید بتوان به خاطر سپرد: اگر شما نتوانید رمزعبور خود را حفظ کنید و آن را جایی بنویسید، احتمالا آن را دو دستی به کسی که به خانه، کیف پول و یا حتی سطل آشغال دفتر شما دسترسی دارد، تقدیم کرده اید. راه های زیادی برای ایجاد و نگهداری رمزهای عبور طولانی که بتوان آنها را حفظ کرد وجود دارد. اما امکان استفاده از نرم افزارهایی مثل «LastPass» که این کار را برای شما به خوبی انجام می دهند، نیز وجود دارد. البته استفاده از نرم افزارهایی مانند Microsoft Word برای این کار مناسب نیست. رمزعبور این فایل ها توسط نرم افزارهای رایگانی که در اینترنت نیز پیدا می شوند قابل بازیابی است. این مورد آنقدر اهمیت دارد که در یک درس مجزا به آن به طور کامل پرداخته شده است (درس آشنایی با نرم افزارهای مدیریت رمز عبور).
رمزعبور نباید شخصی باشد: رمزعبور نباید هیچ ارتباطی با شخصیت شما داشته باشد، بنابراین از انتخاب کلمات یا عباراتی که قسمتی از اطلاعات شخصی شما هستند مانند نام، شماره کارت ملی، شماره تلفن ها، اسم فرزندان، روز تولد یا هر چیزی که ممکن است افراد دیگر درباره شما بدانند، پرهیز کنید.
رمزعبورتان را مخفی نگه دارید: همیشه هنگام وارد کردن رمزعبور به افرادی که ممکن است آن را از روی شانه شما بخوانند توجه کنید. همچنین به جز در موارد کاملا ضروری رمزعبور خود را به هیچ کس نگویید. اگر هم مجبور بودید که آن را به دوست، هم کلاسی یا یکی از اعضای خانواده بگویید، ابتدا آن را به یک رمزعبور موقتی تغییر دهید و به شخص مورد نظر بدهید. پس از اتمام کار، آن را به حالت قبل بازگردانید. البته، اغلب اوقات راه های دیگری مانند ایجاد یک رمز عبور جداگانه در حساب خود وجود دارد که در صورت امکان بهتر است از این روش ها استفاده کنید. یک رمزعبور می بایست به گونه ای انتخاب گردد که اگر کسی آن را دانست، حداقل ضرر را برایتان به همراه داشته باشد.
رمزهای عبور نباید یکسان باشند: از یک رمز عبور برای بیش از یک حساب استفاده نکنید، زیرا اگر کسی آن را بفهمد به تمام اطلاعات شما دسترسی پیدا خواهد کرد. فرض کنید رمزعبور کامپیوتر و ایمیل شما یکسان است، حال اگر کسی بتواند کامپیوتر شما را «هک» کند یا به طریقی رمز آن را بدست آورد، به ایمیل شما نیز دسترسی خواهد داشت.
رمزهای عبور را به صورت دوره ای عوض کنید: توصیه می شود رمز عبور خود را به طور منظم حداقل هر 3 ماه یک بار عوض کنید. زیرا به مرور زمان احتمال اینکه دیگران رمز عبور شما را بفهمند، افزایش می یابد (طبیعی است اگر من رمزعبور خود را 10 سال عوض نکنم به جز خواجه حافظ شیرازی، بقیه آن را خواهند فهمید). همچنین اگر کسی بدون اطلاع شما رمزعبورتان را دزدیده باشد تا زمانی که آن را عوض نکنید، از رمزعبور استفاده می کند.
چند راه خوب برای ساختن رمزهای عبور مطمئن
برای ساختن رمزعبور، بهتر است از کاراکترهای متنوع و روش های مختلف استفاده کنید. برای مثال:

حروف بزرگ و کوچک: My naME is Not MR. MahMudi
حروف و اعداد: a11 w0Rk 4nD N0 p14Y
مخلوط کردن بعضی علامت ها: c@t(heR1nthery3
استفاده از چند زبان: Let Them Eat 1e gateaU au ch()colaT (انگلیسی و فرانسه)
استفاده از این روش ها پیچیدگی و امنیت رمزعبور را بالا می برد، اما آن را کاملا بی معنی و غیر قابل حفظ کردن نمی کند. حتی استفاده از بعضی از راه های شایع مثل بکار بردن 0 (صفر) به جای حرف O یا علامت @ به جای حرف a هم ایده خوبی است، زیرا این کار حداقل، زمان پیدا شدن رمز عبور توسط نرم افزار رمزشکن را افزایش می دهد یا آن را برای افراد معمولی غیر قابل حدس زدن می کند.

رمزهای عبور را می توان با علامت های جایگزین رایج (مثل مخفف ها) به عبارات پیچیده و عجیب تبدیل کرد. برای مثال:

«To be or not to be? That is the question» را می توان به صورت «2Bon2B?TitQ» نوشت. یعنی به جای To عدد 2 را که در زبان انگلیسی یکسان تلفظ می شوند را جایگزین می کنیم. یا مثلا به جای «That is the question» می نویسیم TitQ، یعنی حروف اول کلمات را کنار هم می آوریم. همان طور که می بینید عبارت اولیه ی معنی دار (بودن یا نبودن مسئله این است) را می‌توان به یک عبارت ظاهرا بی معنی تبدیل کرد.

مثال دیگر:

«We hold these truths to be self-evident: that all men are created equal» که با جایگزین کردن حروف اول هر کلمه (بعضی به صورت حروف بزرگ و بعضی کوچک) و قرار دادن نمادها به جای بعضی کلمات به جمله «=WhtT2bs-e:taMac» تبدیل می شود. مثال بعد: «Are you happy today?» تبدیل به «rU:-)2d@y?» می‌شود.

البته مثال های بالا مربوط به انگلیسی زبان ها است و برای ما راحت تر است که ابتدا جملات خود را به صورت فینگلیش بنویسیم و بعد روی آن تغییراتی را انجام بدهیم. کار بسیار ساده ای است: «من کتاب را خیلی دوست دارم» را می توان به صورت فینگلیش نوشت «man ketab ra kheili dust daram»: در این حالت می توان آن را هر جور که دوست دارید تغییر دهید؛ برای مثال «Mkrk2D@@r@m».

کار یک نرم افزار رمزشکن این است که حروف مختلف را با هم ترکیب کرده و آنها را در محل رمز عبور قرار می دهد تا از طریق آزمون و خطا، رمزعبور را بیابد. نویسندگان این برنامه ها می دانند که اکثر افراد از یک کلمه معنی دار برای رمزعبور خود استفاده می‌کنند، به همین دلیل برنامه خود را به گونه ای آماده می کنند تا ابتدا کلماتی را که در لغت نامه قرار دارد، امتحان کند. خب، نکته مثبت برای ما فارسی زبانان این است که اکثر این نرم افزارها برای زبان انگلیسی و لغات آن طراحی می شوند، پس توصیه می شود برای رمز عبور خود، به جای انگلیسی از فینگلیش استفاده کنید. البته راه عالی دیگری نیز وجود دارد. فرض کنید در حین وارد کردن رمز، کسی مخفیانه به کیبورد (صفحه کلید) شما نگاه می کند. اگر کلمه ای که شما می زنید یک کلمه‌ی انگلیسی یا فینگلیش باشد او به راحتی آن را متوجه می شود، چون معمولا افراد به حروف انگلیسی کیبورد توجه می کنند. اما انتخاب دیگری نیز پیش روی شماست، کلمه خود را فارسی تایپ کنید! احتمالا برای همه ما پیش آمده که می خواهیم در محلی یک کلمه فارسی بنویسم و بعد از اینکه آن را می نویسیم متوجه می شویم که زبان نوشته انگلیسی بوده و ما انگلیسی تایپ کرده ایم. مثلا ما در سایتی کلمه «محمد رضا گلزار!» را می نویسیم اما چون حواس مان نبوده و زبان ویندوز را به فارسی تغییر نداده ایم این عبارت تایپ می شود «lpln vqh ‘gchv». به نظر شما این یک رمزعبور پیچیده نیست؟

در زیر مثال هایی از این روش را می آورم:

بابا  = fhfh
میخوانمش  = ldo,hkla
رمزعالیجناب.سفید!  = vlcuhgd[khf.stdn!
من.یار/مهربانم0داناوخوش.زبانم  = lk.dhv/livfhkl0nhkh,o,a.cfhkl
در اینجا ما با توجه به حروف فارسی روی کلیدهای کیبورد کلمه فارسی مورد نظرمان را تایپ می کنیم، اما چون زبان سیستم عامل روی انگلیسی است، حروفی که در محل وارد کردن رمزعبور تایپ می شوند نیز انگلیسی خواهند بود. البته هنگامی که قرار بر استفاده از یک صفحه کلید بدون برچسب فارسی باشد (!) مساله بسیار سخت می شود.

این ها فقط چند راه ساده برای پیچیده کردن و در عین حال قابل حفظ ماندن رمزهای عبور هستند، بدیهی است که شما می توانید از روش‌های ابداعی خود برای این کار استفاده کنید.

Kind Regards
Mahdi Mirarefin®

mmirarefin

 • Moderator
 • Jr. Member
 • *****
 • ارسال: 77
 • Karma: +2/-0
 • بغض کردم ،چقدر لال ماندم، بین حرفایم
 • نام: مهدی
 • نام خانوادگی: میرعارفین
پاسخ : واحد فناوری اطلاعات
« پاسخ #17 : دسامبر 02, 2012, 08:23:26 am »
آیا تا به حال به رابطه میان آموزش و بکارگیری اطلاعات توجه کرده اید؟
به نظر شما چند درصد از پرسنل دوره های آموزشی کاربرد رایانه و ICDL را طی نکرده اند؟
به نظر شما چند درصد از پرسنل از آموزشهای دیده شده استفاده می کنند؟
بهتر نیست در خصوص بکارگیری آموزشها توسط افراد چاره اندیشی شود؟
عالم بی عمل به چه ماند؟ به زنبور بی عسل!!!!!!!!!!!!!!! (سعدی) :-[
عزیز دل برادر ما آموزش ها را گذاشتیم ولی انصافاً حق با شماست باید این آموزش ها عملیاتی شود تا مثمر ثمر باشد
به نظر من علت این که این آموزش ها  استفاده نمیشن اینه که باید بیان بعدا زکلاس مفاهیم اولیه و شاید ورد کلاس
آموزش تایپ ده انگشتی بزارن تا همه مثل آب خوردن تایپ کنن البته این باید برای کارمندانی باشد که حتما در محل
کار خود کامپیوتر باشد و تا قبول نشن از مدرک خبری نباشه
Kind Regards
Mahdi Mirarefin®

mmirarefin

 • Moderator
 • Jr. Member
 • *****
 • ارسال: 77
 • Karma: +2/-0
 • بغض کردم ،چقدر لال ماندم، بین حرفایم
 • نام: مهدی
 • نام خانوادگی: میرعارفین
آموزش نحوه انتخاب و پاسخ به سوالات امنیتی
« پاسخ #18 : دسامبر 02, 2012, 08:30:14 am »
سوالات امنیتی
در موارد زیادی در زمان ایجاد حساب کاربری مانند ثبت نام یک ایمیل جدید، شما امکان تعریف یک سوال امنیتی را دارید که در موارد خاص با پاسخ دادن به این سوال هویت خود را برای سرویس دهنده اثبات می کنید. این سوالات امنیتی اگر چه معمولا به چشم نمی آیند و برای انتخابشان وسواسی خرج نمی شود، اما از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. شاید هک شدن ایمیل یاهو خانم سارا پیلین (کاندید معاونت ریاست جمهوری آمریکا)، به دلیل ضعف در انتخاب سوال امنیتی، مثال خوبی برای نشان دادن اهمیت این سوالات باشد. خانم پیلن این سوال را انتخاب کرده بود: همسر خود را اولین بار کجا ملاقات کردی؟ هکر هم با حدس جواب این سوال توانسته بود به ایمیل ایشان نفوذ کند. حتی زمانی که شما درون گوگل به دنبال سوالات امنیتی مناسب می گردید در موارد زیادی با نمونه های بسیار ضعیفی روبرو می شوید که استفاده از آن ها و موارد مشابه آن بسیار خطرناک است.

یک سوال امنیتی خوب باید این خصوصیات را داشته باشد:

به راحتی به خاطر سپرده شود و یادآوری آن هم ساده باشد، به طوری که حتی طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده آن را فراموش نکنید.
سوالی باشد که بتوان جواب های مختلفی را برای آن تصور کرد. سوالی با ۱۰۰۰ جواب ممکن که فقط یکی از آن ها درست باشد چطور است؟
سوالی نباشد که در جاهایی مانند فیس بوک، کلوب، اورکات و امثال آن و یا در مصاحبه یا نظر سنجی به آن پاسخ داده باشید.
جوابش در یک یا دو کلمه خلاصه شود.
هرگز تغییر نکند (مثلاً نام دوست دختر/ پسر فعلی تان اصلا انتخاب مناسبی نیست!)
مواردی که به هیچ وجه انتخاب مناسبی نیستند:

غذاهای مورد علاقه یا رنگ یا هر چیزی از علایق شخصی که در طول زمان تغییر می کنند.
مدل و یا زمان ساخت اتومبیل تان، زیرا برای یک خوره ماشین، تشخیص مدل و سال ساخت آن از روی عکس اش چندان سخت نخواهد بود.
تاریخ تولد: سوالات در این رابطه به دلیل سادگی یافتن جواب و وجود شبکه های اجتماعی مختلف که مرتبا تاریخ تولد شما را به همه یاد آوری می کنند غیر قابل استفاده اند.
اسم و یا تاریخ تولد افراد خانواده: وقتی که افراد خانواده تان هم در شبکه های اجتماعی عضو هستند و در لیست دوستان تان هم قرار دارند، تنها کسی که مشخصات شناسنامه ای آنها را نمی داند خواجه حافظ شیرازی است.
نام مدرسه و یا محل زندگی: پیدا کردن محل زندگی افراد و طبیعتا محل تحصیل آنها کار چندان دشواری نیست و به راحتی می‌توان چند احتمال قوی را مشخص و امتحان کرد.
نام اولین شغل و یا نام موسسه ای که در آن مشغول شده اید: با کمی پرس و جو در خصوص محل تولد و زندگی تان، تنها تعداد محدودی شغل در لیست هکر محترم باقی می مانند که یک فرد می تواند به عنوان اولین کار انتخاب کند.
سوالاتی از قبیل، چه رنگی است؟ رنگ های بسیار زیادی وجود دارد اما شما حتما یک رنگ مشخص از آن وسیله را دارید. به عنوان مثال: عکس ماشین تان در فیس بوک وجود دارد و همه از رنگِ آن مطلع هستند.
در پایین لیستی از سوالات خوب امنیتی با ذکر دلیل انتخاب آن ها آورده شده است:

فامیل معلم کلاس سوم شما چیست؟ معمولا در مورد اسم معلم مدرسه با دیگران صحبت نمی کنیم و علاوه بر آن همه مدرسه‌های مختلفی را تجربه کرده ایم که تعداد زیادی معلم در مقاطع مختلف تدریس می کرده اند.
برای دومین حیوان خانگی که داشته اید چه نامی انتخاب کرده بودید؟ اسم اولین حیوان خانگی شما در دسترس تر است، ولی این سوال را هم زمانی که هنوز دومین حیوان خود را نگهداری می کنید، انتخاب ننمایید.
وقتی که بچه بودید، می خواستید در آینده چه کاره شوید؟ تنها زمانی از این سوال استفاده کنید که جواب شما مواردی مانند خلبان، آتش نشان، پلیس و از این قبیل موارد نزدیک به ذهن نباشد.
اولین بار که خبر زلزله ی بم را شنیدید، کجا بودید؟ از جواب هایی مانند خانه، محل کار یا مدرسه خودداری کنید؛ البته این قبیل سوالات ناراحت کننده هستند ولی معمولا آن لحظات در ذهن ما باقی می مانند. هر واقعه ناگوار یا شادی آفرین فراموش ناشدنی را می توانید در اینجا استفاده کنید.
زمان تحویل سال (مثلا ۱۳۶۵) کجا بودید؟ از آنجایی که در آن سال ها هنوز فیس بوک، تویتر، کلوب و حتی اینترنت هم وجود نداشته، معمولا در این باره اطلاعاتی وجود ندارد. اگر از شهرت زیادی برخوردار نیستید از این سوال استفاده کنید، فقط دقت کنید که در این تاریخ به دنیا آمده باشید!
پسوند نام یا فامیل دوستان و آشنایان گزینه مناسبی به نظر می رسد. مثلا پسوند فامیل علی چیست؟ از آنجایی که حدس زدن هویت علی راحت نیست، این سوال انتخاب خوبی خواهد بود. ولی شما می توانید از سوالاتی مانند اسم گربه علی چیست؟ نیز استفاده کنید.
قهرمان دوران کودکی شما که بود؟ شخصیت های زیادی می توانند قهرمان دوران کودکی باشند. این سوال بسیار مناسب است البته مشروط به اینکه پاسخش Superman یا اعضای خانواده تان نباشد.
اسم کسی که پسوند فامیلش محسنی بود چیست؟ معمولا افراد از اسامی کامل خود برای معرفی (در شبکه های اجتماعی و یا ایمیل ها) استفاده نمی کنند و حدس جواب چنین سوالی بسیار مشکل است.
نام دومین پسر/ دختری که عاشق اش شدید چه بود؟ البته حواستان باشد که این سوال را در صورتی انتخاب کنید که با او ازدواج نکرده باشید، زیرا یافتن نام همسرتان کار چندان مشکلی نخواهد بود! نام اولین معشوقه تان هم اصلا انتخاب مناسبی نیست، زیرا احتمالا آن قدر هیجان زده بوده اید که همه جا در مورد آن صحبت کرده اید!
اولین بار کجا سیگار یا پیپ کشیده اید؟ این مورد معمولا در زمان نوجوانی شما اتفاق افتاده است و به نظرتان چنان محرمانه بوده که با هیچکس درباره آن صحبت نکرده اید!
مواردی هم وجود دارند که به نظر می رسد سوالات خوبی هستند در حالیکه واقعا اینطور نیست مانند:

اسم مستعار دوران کودکی شما چه بود؟ این سوال خوبی نیست، زیرا افراد زیادی از دوستان و بستگان شما جواب آن را می دانند و احتمال دارد که خودتان در جایی به این سوال پاسخ داده باشید.
اسم بزرگ ترین پسر عمو یا پسر خاله ی شما چیست؟ مثل اینکه باز هم از قدرت رسواگر شبکه های اجتماعی غافل شدید!
تاریخ تولد برادر بزرگ شما؟
۵ رقم آخر شماره گواهینامه تان چیست؟
در آخر باز هم تاکید می کنیم، بسیاری از مواردی که در اینترنت به عنوان سوالات خوب امنیتی آورده شده اند، گزینه های خوبی نیستند و باید با اصول ذکر شده تطبیق داده شوند. فراموش نکنید که سوال های امنیتی مهم هستند و قبل از انتخاب آن ها خوب فکر کنید.

Kind Regards
Mahdi Mirarefin®

mmirarefin

 • Moderator
 • Jr. Member
 • *****
 • ارسال: 77
 • Karma: +2/-0
 • بغض کردم ،چقدر لال ماندم، بین حرفایم
 • نام: مهدی
 • نام خانوادگی: میرعارفین
توصیه برای ایمنی بیشتر رمز عبور
« پاسخ #19 : دسامبر 09, 2012, 06:55:55 pm »
 سلام اینم یه نمونه دیگه آقا رمز عبور مهمه مهم ..... >:(
توصیه برای ایمنی بیشتر رمز عبور
آیا رمز عبور شما از حفاظت لازم برخوردار است؟

    در اینجا 8 نکته برای حفاظت از اطلاعات توصیه می شود :

    1 .به هیچ وجه از اسامی استفاده نکنید فرقی نمی کند که اسم فامیلتان باشد، یا باشگاه فوتبال مورد علاقه تان. بسیاری از برنامه های هکر، رمزهای عبور را با کمک فرهنگ لغت هک می کنند. فقط چند ساعت طول خواهد کشید که با کمک لغات یک فرهنگ لغت، دستیابی به رمز عبور امکان پذیر شود.

    2.برای رمز عبور خود حداقل از 8 حرف استفاده کنید: برای رمز عبوری که از 4 حرف تشکیل شده است، حدود 45000 حالت وجود دارد. اما برای رمز عبوری که از 8 حرف و علامتهای ویژه تشکیل شده است، یک میلیارد حالت مختلف وجود دارد!

    3.برای رمز عبور، از حروفی که در کنار هم قرار گرفته اند استفاده نکنید! در کنار هم قرار گرفتن حروف و یا اعداد، دستیابی به هکرها به رمز عبور شما را بسیار راحت می کند!

    4.برای رمز عبور خود، ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک یا اعداد و علامتهای ویژه را انتخاب کنید. استفاده از علامتهای ویژه به تنهایی کافی نیست.

    5.رمز عبور خود را تا حد امکان جایی ننویسید. حتی اگر کاغذی که رمز عبور خود را بر روی آن نوشته اید، در جای امنی مانند کیف تان باشد، از این کار اجتناب کنید. عنوان کاغذی که رمز عبور خود را بر روی آن نوشته اید، به هیچ عنوان زیر صفحه کلید یا به مانیتور خود نچسبانید!

    6.رمز عبور خود را همواره تغییر دهید. هر قدر، مدت زمان استفاده از رمز عبورتان بیشتر باشد، خطر هک شدن شما بیشتر خواهد بود. اداره فناوری اطلاعات آلمان فدرال، توصیه می کند که هر 90 روز یکبار رمز عبور خود را تغییر دهید.

    7.رمز عبور خود را در کامپیوتر ذخیره نکنید! کامپیوتر قادر است رمز عبور شما را ذخیره کند تا شما مجبور نباشید هر بار آن را وارد کنید. با این حال، کسی که برای هر بار ورود، احتیاج به وارد کردن رمز عبور نداشته باشد، خیلی سریع آن را فراموش می کند: دقت داشته باشید که برای تغییر رمز عبور ، باید حتماً رمز عبور قبلی را وارد کنید!

    8.رمز عبور خود را به شخص دیگری ندهید! اگر از شما تلفنی یا با ایمیل، رمز عبورتان را خواستند، آن را بازگو نکنید! هکرها معمولاً خود را به عنوان همکاران شرکتهای بزرگ معرفی می کنند. این اشخاص که خود را سرویس کار کامپیوتر معرفی می کنند، معمولاً توسط تماس تلفنی یا ایمیل رمز عبور شما را برای حل مشکل کامپیوترتان طلب می کنند. ولی هیچ شرکت معتبر و صاحب نامی از شما رمز عبورتان را نمی خواهد.

    9.برای ایجاد کلمه عبور، از حروف بزرگ و کوچک و به صورت یک در میان استفاده کنید.
    cOmPuTeR مثال

Kind Regards
Mahdi Mirarefin®

dehnamaki

 • Newbie
 • *
 • ارسال: 27
 • Karma: +0/-0
 • نام: محسن
 • نام خانوادگی: ده نمکی
پاسخ : واحد فناوری اطلاعات
« پاسخ #20 : دسامبر 10, 2012, 02:46:33 pm »
رمز عبور ایمیل های ساخته شده درyahoo را می تونیم به دلخواه تغییر بدیم و رمز جدید رو خودمون انتخاب کنیم؟
در صورت امکان روش این کار رو یادیم بدین.
با تشکر :)

mmirarefin

 • Moderator
 • Jr. Member
 • *****
 • ارسال: 77
 • Karma: +2/-0
 • بغض کردم ،چقدر لال ماندم، بین حرفایم
 • نام: مهدی
 • نام خانوادگی: میرعارفین
تعویض رمز ایمیل یاهو
« پاسخ #21 : دسامبر 13, 2012, 04:06:55 pm »
رمز عبور ایمیل های ساخته شده درyahoo را می تونیم به دلخواه تغییر بدیم و رمز جدید رو خودمون انتخاب کنیم؟
در صورت امکان روش این کار رو یادیم بدین.
با تشکر :)
سلام برادر بزرگوار اینم آموزش تعویض رمز یاهو
برای عوض کردن رمز عبورمراحل زیر را انجام می دهیم:

۱) رفتن به سایت اصلی یاهو www.yahoo.com

۲) به سایت یاهو وارد می شویم در سمت چپ این سایت لینکهایی به رنگ آبی وجود دارد روی کلمه My yahoo کلیک می کنیم.

۳) بعد از اینکه وارد این صفحه شدیم در قسمت چپ صفحه ID و Password فعلی را وارد میکنیم و بر روی sing in کلیک می کنیم

۴) در بالای صفحه ای که می آید روی گزینه Account Info کلیک می کنیم

۵) در این صفحه در قسمت password رمز عبور فعلی را وارد میکنیم و Continue را کلیک می کنیم

۶) به صفحه ای وارد می شویم که می توانیم رمز عبور را تغییر دهیم .

۷) در قسمت Old password رمز عبورقدیمی را وارد میکنیم در دو قسمت بعدی که new password...می باشد رمز عبور جدید را وارد می کنیم

۸) save را برای ذخیره کلیک می کنیم

۹) در صورتی که با این قسمت کاری نداشتید حتما با sing out خارج شوید !

یه نصیحت ریز بکنم اونم اینکه اگه حافظه خوبی ندارید این کارو نکنید که فردا بخواهید کل جامعه برای پیدا کردن رمز شما بسیج شن  :)
Kind Regards
Mahdi Mirarefin®

dehnamaki

 • Newbie
 • *
 • ارسال: 27
 • Karma: +0/-0
 • نام: محسن
 • نام خانوادگی: ده نمکی
پاسخ : واحد فناوری اطلاعات
« پاسخ #22 : دسامبر 25, 2012, 11:43:49 am »
از ارائه این مطلبتون بسیار سپاسگزارم :-*

ramezani

 • Hero Member
 • *****
 • ارسال: 2670
 • Karma: +16/-7
 • نام: مجتبی
 • نام خانوادگی: رمضانی
پاسخ : واحد فناوری اطلاعات
« پاسخ #23 : دسامبر 29, 2012, 09:40:11 am »
با سلام و احترام
ممنون از ایده خوبت برای آموزش و زحمتی که برای گذاشتن فایلهای آموزشی میکشی ، خدا قوت ، در مورد آموزش اکسل یه pdf دارم فکر کنم بهتر و راحت تر از فایل شماست براتون ارسال میکنم در صورت صلاحدید برای استفاده همکارهای دیگه هم بگذارید.

ramezani

 • Hero Member
 • *****
 • ارسال: 2670
 • Karma: +16/-7
 • نام: مجتبی
 • نام خانوادگی: رمضانی
پاسخ : واحد فناوری اطلاعات
« پاسخ #24 : دسامبر 29, 2012, 10:02:32 am »
با سلام و احترام
آقای مهندس میرعارفین گفته بودید تونستید با  user  غیر ادمین در ورژن جدید HIS کار کنید ، من امتحان کردم جواب نداده شما چطور تونستید و کدوم زیر سیستم HIS رو با اون RUN کردید؟

mmirarefin

 • Moderator
 • Jr. Member
 • *****
 • ارسال: 77
 • Karma: +2/-0
 • بغض کردم ،چقدر لال ماندم، بین حرفایم
 • نام: مهدی
 • نام خانوادگی: میرعارفین
پاسخ : واحد فناوری اطلاعات
« پاسخ #25 : دسامبر 30, 2012, 07:45:21 am »
با سلام و احترام
ممنون از ایده خوبت برای آموزش و زحمتی که برای گذاشتن فایلهای آموزشی میکشی ، خدا قوت ، در مورد آموزش اکسل یه pdf دارم فکر کنم بهتر و راحت تر از فایل شماست براتون ارسال میکنم در صورت صلاحدید برای استفاده همکارهای دیگه هم بگذارید.
سلام دوست عزیز
من اماده ام  برای نمونه گذاشتم هر کدام از شما عزیزان که مطلبی داشته باشه برای آموزش پرسنل ارائه بدید من در خدمتم
به قول یکی از دوستان فقر اطلاعات در زمینه رایانه و به کارگیری از این فناوری(مثل خود من ) بیداد میکند .
من درخدمتم
Kind Regards
Mahdi Mirarefin®

mmirarefin

 • Moderator
 • Jr. Member
 • *****
 • ارسال: 77
 • Karma: +2/-0
 • بغض کردم ،چقدر لال ماندم، بین حرفایم
 • نام: مهدی
 • نام خانوادگی: میرعارفین
پاسخ : واحد فناوری اطلاعات
« پاسخ #26 : دسامبر 30, 2012, 08:13:25 am »
با سلام و احترام
آقای مهندس میرعارفین گفته بودید تونستید با  user  غیر ادمین در ورژن جدید HIS کار کنید ، من امتحان کردم جواب نداده شما چطور تونستید و کدوم زیر سیستم HIS رو با اون RUN کردید؟
سلام با خودم یه عهدی کرده بودم ولی برای شما میشکنمش
ببین his به یه منابعی نیاز داره اینو که منکرنیستیم
ولی لازم هم نیست ادمین باشه در حد استاندارد یوزر
میدونیم که استاندارد یوزر قابلیت نصب برنامه و حذف برنامه رو داره و اگه کابر حرفه باشه یه کارایی میتونه بکنه
اینجاست که از AD کمک میگیریم
میایم درایو ها رو مخفی و غیر قابل استفاده می کنیم و یه سری از محدودیت ها ی دیگه
وقتی کابر هیچ داریوری نداشته باشه و فقط میز کارو ببینه تمومه دیگه
البته باید یه زیر ساخت هایی رعایت بشه یعنی استیبل بودن شبکه آموزش کارکنان و...
من هنوز تو بیمارستان خودم کابردیش نکردم چون یه سری موارد رعایت نشده داشتیم
که باید رعایت بشه این نکته را در نظر داشته باشید در ad منابعی را محدود نکنید که برای هر عیب یابی مجبور باشید تا پای سیستم بروید
پیشنهاد میشه یه سرور و کلاینت مجازی  برا خودتون آماده کنید تا تمامی محدودیت ها را امتحان کنید
باز اگر مشکلی بود من در خدمتم
Kind Regards
Mahdi Mirarefin®

ramezani

 • Hero Member
 • *****
 • ارسال: 2670
 • Karma: +16/-7
 • نام: مجتبی
 • نام خانوادگی: رمضانی
پاسخ : واحد فناوری اطلاعات
« پاسخ #27 : دسامبر 31, 2012, 05:33:54 pm »
با سلام و احترام
مهندس هر چی سعی کردم منبعی رو که قول داده بودم بفرستم نمیدونم چرا الصاق نمیشه فکر کنم حجم فایلش زیاده . میدم یکی از بچه های مرکزتون برات بیاره اگر تونستی بذار برای استفاده بقیه دوستان . علاوه بر اول فایلی که قولشو دادم یه جزوه تهیه شده در رابطه با توابع کابردی توسط خودم و دو تا کتاب دیگه برای آموزش اکسل 2007 و 2010 هم توی CD میفرستم . دیگه شرمنده زحمت الصاقش با خودت .

zsobhani

 • Hero Member
 • *****
 • ارسال: 827
 • Karma: +2/-6
 • تعجیل در فرج آقا امام زمان صلوات
کاربران رايانه ميتوانند با انجام اين مراحل،برنامه هاي هنگ کرده را ببندند. 
 
1 نخست صفحه يnotepad  را اجرا کنيد و اين کد را وارد کنيد.
taskkill /f /fi "status eq not responding
 
1.1 (شما ميتوانيد با دو کليد win+r و نوشتن notepad از صفحه ي run آن را اجرا کنيد)


2 سپس  save as…را از file  انتخاب کنيد و پس از نام گذاري پسوند آن را .bat  قرار دهيد.

3- از اين پس هر برنامه اي که هنگ شد را ميتوانيد با اجراي اين کد آن را از کار بيندازيد.

والعصر که بی عشق تو در خسرانم ...
*اللهم عجل لولیک الفرج*

zsobhani

 • Hero Member
 • *****
 • ارسال: 827
 • Karma: +2/-6
 • تعجیل در فرج آقا امام زمان صلوات
خانه اينترنت کجاست؟
« پاسخ #29 : فبریه 12, 2013, 09:55:59 am »
شايد تاکنون بسيار برايتان اتفاق افتاده باشد که درباره محل تجمع اين همه داده اينترنتي که ميليون‌ها کاربر در طول روز و ثانيه به ثانيه از سراسر دنيا به اين طرف و آن‌طرف ارسال مي‌کنند، کنجکاوي کرده باشيد.
 همانطور که مي‌دانيد موتورهاي جستجو مثل گوگل، ياهو ، بينگ و... بيشترين سهم در جابه‌جايي اطلاعات در دنياي اينترنت را به دوش مي‌کشند.


شرکت‌ها براي برآمدن از پس اين مسئوليت، نيازمند مديريتي دقيق و صحيح هستند تا بتوانند هرکدام روزانه ميليارها درخواست را از اين سوي دنيا به آن سوي دنيا با بالاترين ضريب اطمينان جابه‌جا کنند.

اين وظيفه به عهده سرورهاي قدرت مند، نه در يک نقطه، بلکه در نقاط مختلف دنيا است. اما به عقيده بسياري از کارشناسان مشخصات فني سرورها فقط يک‌طرف قضيه هستند و طرف ديگر ديتا سنترها (محل نگهداري سرورها) و نحوه مديريت بر آن‌ها مي‌باشد.بله، ديتا سنترها، دقيقا همان‌جايي هستند که به عقيده کارشناسان به خانه اينترنت شهرت دارد. به خانه اينترنت خوش آمديد.

در زير تصاوير يکي از ديتا سنتر هاي شرکت گوگل را مي‌بينيد که نظم فوق العاده و سليقه خاصي که در آن کار شده، توجه آدم را به خودش جلب مي‌کند.

همان‌طور که مشاهده مي‌کنيد، ديتاسنترها يک محيط ايزوله مي‌باشند و هرکسي حق تردد در آنجا را ندارد. هر کدام از لينک‌هايي که مشاهده مي‌کنيد، ميليون‌ها درخواست را در آن واحد از خود عبور مي‌دهند.

شايد درخواست اينترنت کنوني شما هم در يکي از اين لينک‌ها باشد. کارکنان ديتا سنتر اين نکته را هميشه در نظر دارند که کوچکترين اشتباه، بزرگترين فاجعه را پيش خواهد آورد.

لازم به ذکر است که استفاده از ربات‌ها در اين محيط، دقت عمل را بالا مي‌برد و خطاهاي انساني را کاهش مي‌دهد.والعصر که بی عشق تو در خسرانم ...
*اللهم عجل لولیک الفرج*