نویسنده موضوع: آموزش چند ترفند کوچک کامپیوتری  (دفعات بازدید: 63984 بار)

ramezani

• Hero Member
  • ارسال: 2667
  • نام: مجتبی
  • نام خانوادگی: رمضانی
پاسخ : آموزش چند ترفند کوچک کامپیوتری
« پاسخ #75 : جون 20, 2013, 07:25:47 am »
ذخیره‌ی خودکار فایل‌ها در هارددیسک در آفیس 2013

در آفیس 2013 هنگامی که از تب File بر روی Save کلیک می‌کنید علاوه بر امکان ذخیره‌ی فایل بر روی هارددیسک، می‌توان فایل را به طور مستقیم بر روی سرویس ذخیره فایل آنلاین SkyDrive نیز ذخیره کرد. در صورتی که هیچگاه از این سرویس استفاده نمی‌کنید و همواره از هارددیسک خود برای ذخیره فایل‌ها استفاده می‌کنید در این ترفند به نخوه ی ذخیره‌ی خودکار فایل‌ها در هارددریسک در آفیس 2013 حواهیم پرداخت.

بدین منظور:
ابتدا نرم‌افزار دلخواه خود در مجموعه آفیس 2013 را اجرا کنید (به عنوان مثال Word 2013).
سپس در تب File بر روی Options کلیک نمایید.
در مرحله‌ی بعد از قسمت سمت چپ پنجره، بر روی Save کلیک کنید.
اکنون گزینه‌ی Don’t show the Backstage when opening or saving files را یافته و تیک آن را فعال کنید.
سپس بر روی دکمه‌ی OK کلیک کنید.
از این پس در صورتی که در تب File بر روی Save کلیک کنید پنجره‌ی ذخیره‌ی فایل بر روی هارددیسک نمایان می‌شود.
لازم به ذکر است با فعال‌سازی این گزینه در صورت کلیک بر روی Open در تب File نیز مستقیماً فایل‌های موجود در هارددیسک برای باز شدن نمایش داده می‌شوند و دیگر خبری از SkyDrive نیست.

ramezani

• Hero Member
« پاسخ #76 : جون 20, 2013, 07:26:22 am »
سفارشی کردن نوار وظیفه در ویندوز ۷ و ویندوز ۸

همانطور که می دانید نوار وظیفه در ویندوز ۷ و ویندوز ۸ ویژگی های بسیار خوبی مانند پیش نمایش بندانگشتی، پین کردن آیکن ها، جامپ لیست و… را در خود دارد. اما کادر خصوصیات نوار وظیفه تنظیمات و گزینه های بسیار کمی را در اختیار کاربران قرار می دهد و عملا شما نمی توانید به طور محسوسی نوار وظیفه را سفارشی کنید. در این پست قصد داریم به شما یک ابزار رایگان و فوق العاده کاربردی را معرفی کنیم که با استفاده از آن می توانید به راحتی نوار وظیفه را سفارشی کنید.

۷+ Taskbar Tweaker نام ابزار کاربردی و فوق العاده ای است که به شما اجازه می دهد تا به راحتی بتوانید Taskbar را سفارشی کنید. در پنجره اصلی این برنامه گزینه های مختلفی وجود دارد که با تغییر آنها می توانید بسیار موثرتر از قبل از نوار وظیفه استفاده کنید.

یکی از مواردی که می تواند بسیار کاربردی باشد، مشخص کردن عکس العمل ویندوز در مقابل دابل کلیک کردن بر روی فضای خالی نوار وظیفه است. مثلا شما می توانید مشخص کنید که هنگام دابل کلیک بر روی فضای خالی Taskbar برنامه Task Manager باز شود. علاوه بر این، این ابزار یک ویژگی به نام Taskbar Inspector دارد که یک لیست از جزئیات مربوط به برنامه های پین شده به نوار وظیفه را در اختیار شما قرار می دهد.

همه تغییرات انجام شده در این برنامه بلافاصله و بدون نیاز به Save یا Apply کردن اعمال خواهند شد. ۷+ Taskbar Tweaker با نسخه ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی ویندوز ۷ و ویندوز ۸ سازگار است اما از نسخه های قبلی ویندوز پشتیبانی نمی کند.

ramezani

• Hero Member
« پاسخ #77 : جون 20, 2013, 07:28:06 am »
4 راه جالب برای راه‌اندازی مجدد پروسه‌ی Windows Explorer

همان طور که می‌دانید یکی از اصلی‌ترین پروسه‌های فعال در محیط ویندوز، explorer.exe نام دارد. وظیفه اصلی explorer.exe که تحت نام Windows Explorer شناخته می‌شود مدیریت فایل‌های موجود بر روی هارددیسک است. گاهی ممکن است بنا به هر دلیلی نیازمند بستن این پروسه و راه‌اندازی مجدد آن باشید. به ویژه زمان‌هایی که در محیط ویندوز یا رجیستری تغییری ایجاد می‌کنید و به جای Restart کردن خود ویندوز، راه‌اندازی مجدد پروسه‌ی Windows Explorer نیز موجب اعمال تغییر می‌شود. جالب است بدانید که برای انجام این کار تنها یک راه وجود ندارد! در این ترفند به معرفی 4 راه جالب برای راه‌اندازی مجدد پروسه‌ی Windows Explorer خواهیم پرداخت. این ترفندها بر روی ویندوزهای 7 و 8 عملی خواهند بود.

راه اول: استفاده از Task Manager ویندوز
مرسوم‌ترین راه برای بستن و سپس راه‌اندازی مجدد پروسه‌ی explorer.exe استفاده از Task Manager است.

برای این کار ابتدا کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+Esc را فشار دهید.
در صورت استفاده از ویندوز 7:
ابتدا به تب Processes بروید.
سپس در ستون Image Name بر روی explorer.exe کلیک کنید.
در نهایت بر روی End Process کلیک کرده و در پنجره‌ی باز شده بر روی End process کلیک کنید.
اکنون برای بازیابی مجدد این پروسه، در همان محیط Task Manager از منوی File بر روی New Task کلیک کنید.
در پنجره‌‌ی باز شده عبارت explorer.exe را وارد کرده و روی دکمه‌ی OK کلیک کنید.

اما در صورت استفاده از ویندوز 8:
پس از باز شدن Task Manager در صورتی که از ظاهر فشرده‌ی آن استفاده می‌کنید بر روی More details کلیک کنید.
سپس در تب Processes بر روی Windows Explorer راست کلیک کرده و Restart را انتخاب کنید.

راه دوم: استفاده از منوی Start یا Taskbar
در صورت استفاده از ویندوز 7، همان‌طور که قبلاً در این ترفند توضیح داده شده است، بدین صورت عمل کنید:
ابتدا بر روی دکمه‌ی Start کلیک کنید تا منوی Start نمایان شود.
سپس کلید Ctrl به همراه Shift را به طور همزمان بگیرید و بر روی فضای خالی از منوی Start راست کلیک کنید.
خواهید دید که در منوی ظاهر شده، علاوه بر Properties گزینه‌ی Exit Explorer نیز به چشم می‌خورد که با انتخاب آن می‌توانید Windows Explorer را ببندید.
برای بازیابی این پروسه نیز کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+Esc را بزنید تا Task Manager نمایان شود. سپس از منوی File بر روی New Task کلیک کنید. در پنجره‌ی جدید عبارت explorer.exe را وارد کرده و روی دکمه‌ی OK کلیک کنید.
اما اگر از ویندوز 8 استفاده می‌کنید حتماً می‌دانید که خبری از دکمه و منوی Start نیست که همانند حالت قبلی در ویندوز 7 بتوانید از این ترفند استفاده کنید. برای این کار در ویندوز 8:
کلیدهای Ctrl+Shift را به طور همزمان نگه‌ داشته و سپس بر روی فضای خالی از نوار Taskbar راست کلیک کنید.
اکنون آخرین گزینه یعنی Exit Explorer را انتخاب کنید تا این پروسه بسته شود.
برای بازیابی آن، پنجره‌ی Task Manager را در حالت گسترده باز کنید. سپس از منوی File بر روی Run new task کلیک کنید. در نهایت در پنجره‌ی جدید عبارت عبارت explorer.exe را وارد کرده و روی دکمه‌ی OK کلیک کنید.

راه سوم: استفاده از پنجره‌ی Shutdown Windows
خیلی بعید است اگر این راه بلد باشید!
ابتدا وارد صفحه‌ی Desktop شوید.
اکنون کلیدهای ترکیبی Alt+F4 را فشار دهید تا پنجره‌ی Shut Down Windows نمایان شود.
حال کلیدهای ترکیبی Ctrl+Alt+Shift را به طور همزمان نگه داشته و روی دکمه‌ی Cancel کلیک کنید.
خواهید دید که پروسه‌ی Windows Explorer بسته می‌شود.
برای راه‌اندازی مجدد آن، طبق آنچه در راه‌حل‌های قبلی توضیح داده شد از Task Manager ویندوز استفاده کنید.

راه چهارم: استفاده از CMD Windows
مانند بسیاری از اوقات Command Prompt نیز به کمک ما خواهد آمد. برای بستن پروسه‌ی Windows Explorer از طریق CMD:
ابتدا کلیدهای ترکیبی Win+R را فشار دهید.
در پنجره‌ی Run عبارت cmd را وارد نموده و Enter بزنید.
در محیط CMD می‌توانید با استفاده از این دستور، Windows Explorer را وادار به بسته شدن کنید:

taskkill /IM explorer.exe /F

برای راه‌اندازی مجدد آن از Task Manager طبق راه‌حل‌های قبلی بهره بگیرید.

ramezani

• Hero Member
« پاسخ #78 : جون 22, 2013, 08:13:32 am »
چگونه فایل های خود را از ویندوز ۷ به ویندوز ۸ انتقال دهیم؟

اگر شما به تازگی کامپیوتر جدیدی را خریداری کرده اید، ممکن است بخواهید که فایل ها، تنظیمات و پروفایل های کاربری را از کامپیوتر قبلی خود به کامپیوتر جدید منتقل کنید. در مطالب قبلی نحوه انتقال فایل ها از کامپیوتر قدیمی به کامپیوتر جدید را از طریق برنامه Laplink PCmover Free آموزش داده ایم. اما در این مطلب قصد داریم نحوه انتقال فایل ها با استفاده از ابزار Windows Easy Transfer را به صورت کامل آموزش دهیم.

برای آن دسته از کاربرانی که اطلاع چندانی از ابزار Windows Easy Transfer ندارند باید عرض کنم که این ابزار یکی از چندین ابزار پیش فرض و Built-in ویندوز ۷ است. Windows Easy Transfer شما را قادر می سازد تا به راحتی و به سرعت بتوانید فایل های خودتان را از کامپیوتر قدیمی به کامپیوتر جدید انتقال دهید. این برنامه بعد از تهیه اطلاعات لازم در کامپیوتر قدیمی، آنها را در یک فایل و با فرمت MIG. ذخیره می کند که شما می توانید با انتقال این فایل از طریق کابل شبکه، هارد اکسترنال و یا فلش درایو به کامپیوتر جدید تظیمات و فایل ها را منتقل کنید. به عبارت دیگر، یکبار شما باید از اطلاعات در کامپیوتر قدیمی Backup تهیه کنید و سپس فایل پشتیبان را در کامپیوتر جدید بازیابی کنید.

مرحله اول: تهیه نسخه پشتیبان در کامپیوتر قدیمی (ویندوز ۷)

# ابتدا از طریق کادر جستجوی منوی Start عبارت Windows Easy Transfer را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.
# بعد از باز شدن برنامه، بر روی دکمه Next کلیک کنید. سپس در مرحله بعد شما باید مشخص کنید که از چه راهی می خواهید تنظیمات و فایل ها را انتقال دهید. در این مثال، ما گزینه سوم یعنی انتقال از طریق هارد اکسترنال یا فلش درایو را انتخاب کرده ایم. به هرحال، با توجه به نیاز شما می توانید از گزینه دوم یعنی شبکه و یا گزینه اول یعنی کابل نیز استفاده کنید.
# در مرحله بعد شما باید گزینه This is my old computer را انتخاب کنید. این گزینه بیانگر این است که شما می خواهید از اطلاعات این کامپیوتر نسخه پشتیبان تهیه کنید و در یک کامپیوتر دیگر آن را بازیابی کنید. این مرحله کمی طول می کشد و باید اطلاعات حساب های کاربری کامپیوتر شما اسکن شود.
# بعد از پایان عملیات اسکن بر روی دکمه Next کلیک کنید. سپس زیر حساب کاربری مورد نظر خود بر روی گزینه Customize کلیک کنید تا جزئیات آن نمایش داده شوند. در این لحظه شما باید اطلاعاتی را که می خواهید از آنها نسخه پشتیبان تهیه شود، انتخاب کنید. بعد از انتخاب فایل ها و پوشه های مورد نظر، بر روی دکمه Next کلیک کنید. در این مرحله از شما خواسته می شود تا یک رمز عبور برای فایل Backup انتخاب کنید. بعد از وارد کردن رمز عبور بر روی دکمه Save کلیک کنید تا فایل پشتیبان با پسوند MIG. ساخته شود.
مرحله دوم: بازیابی اطلاعات در کامپیوتر جدید (ویندوز ۸)
# حالا شما نسخه پشتیبان را در اختیار دارید و باید آن را در ویندوز ۸ بازیابی کنید. برای انجام این کار درست شبیه ویندوز ۷ شما باید برنامه Windows Easy Transfer را باز کنید.

# بعد از باز شدن ویزارد Windows Easy Transfer شما باید نحوه انتقال فایل ها و تنظیمات را مشخص کنید. در اینجا گزینه سوم را انتخاب کنید.

# در مرحله بعد، شما باید گزینه This is my new computer را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که حتما هارد اکسترنال یا فلش درایو به کامپیوتر متصل باشد. سپس فایل پشتیبان را انتخاب کرده و در نهایت با کلیک بر روی دکمه Transfer فایل ها، تنظمیات و پروفایل های کاربری را به کامپیوتر جدید انتقال دهید. بدین ترتیب شما می توانید بدون نیاز به برنامه خاصی فایل های خود را از کامپیوتر قدیمی به کامپیوتر جدید منتقل کنید.

ramezani

• Hero Member
« پاسخ #79 : جون 22, 2013, 08:14:10 am »
ناسازگاري با ويندوز 7

پس از انتشار ويندوز 7 بسياري از برنامه‌ها كه پيش از اين با ويندوز اكس‌پي و ويستا سازگاري كامل داشت، هنگام اجرا روي ويندوز 7 با مشكل مواجه شد. بسياري از اين نرم‌افزارها با انتشار نسخه‌هاي جديدتر، اين مشكل را رفع كرده و براحتي در ويندوز 7 نيز اجرا و مورد استفاده كاربران قرار گرفت، اما برخي از اين برنامه‌ها همچنان نسخه جديدي را منتشر نكرده‌ و كاربران نيز نيازمند استفاده از آنها هستند. براي رفع اين مشكل، قابليتي در ويندوز 7 گنجانده شده است كه به كمك آن مي‌توانيد با اعمال تغييراتي در تنظيمات سيستم‌عامل هنگام اجراي برنامه مورد نظر، سازگاري آن نسبت به اجرا در ويندوز 7 را افزايش داده و از برنامه مورد نظر در اين ويندوز استفاده كنيد.

چنانچه شما هم برنامه‌اي در اختيار داريد كه هنوز هم به اجراي آن در ويندوز 7 علاقه‌منديد و به‌دنبال راه حلي براي انجام اين كار هستيد، مي‌توانيد مراحل زير را دنبال كنيد:

1‌ـ‌ به كنترل پانل ويندوز برويد و روي گزينه Find and fix problems كليك كنيد. (چنانچه كنترل پانل ويندوز شما به‌صورت كلاسيك است، مي‌توانيد روي آيكون Troubleshooting دوبار كليك كنيد)

2‌ـ‌ در بخش Programs روي گزينه Run programs made for previous versions of Windows كليك كنيد.

3‌ـ‌ اولين پنجره به‌نمايش درآمده را با انتخاب گزينه Next طي كنيد.

4‌ـ‌ در اين مرحله جستجوي نرم‌افزارهاي نصب شده روي سيستم‌عامل، آغاز شده و پس از اتمام عمليات جستجو اين فهرست به شما نمايش داده مي‌شود. پس از نمايش فهرست نتايج بايد نرم‌افزار موردنظر خود را از فهرست موجود انتخاب كرده و روي گزينه Next كليك كنيد.

5‌ـ‌ در اين مرحله بايد روي گزينه Try recommended settings كليك كرده و منتظر بمانيد تا تنظيمات پيشنهادي براي اجراي نرم‌افزار به آن اختصاص يابد.

6‌ـ‌ حال بايد با كليك روي گزينه Start the program نرم‌افزار را اجرا كرده و در نهايت روي گزينه Next كليك كنيد.

7‌ـ‌ چنانچه در مرحله 6 نرم‌افزار بدرستي اجرا شده باشد، بايد گزينه Yes, save these settings را در اين مرحله انتخاب كنيد، در غير اين‌صورت با انتخاب گزينه No, Try again بايد نسبت به اجراي نرم‌افزار با تنظيمات ديگر اقدام كنيد تا بهترين تنظيمات براي اجراي صحيح نرم‌افزار مشخص شود.

ramezani

• Hero Member
« پاسخ #80 : جون 22, 2013, 08:14:51 am »
ردپايتان را پنهان كنيد

يكي از امكانات سيستم‌عامل Mac OS X نمايش فهرستي از فايل‌ها و برنامه‌هايي است كه اخيرا مورد استفاده كاربران در سيستم‌عامل قرار گرفته ‌است.

(دسترسي به اين فهرست با كليك روي آيكون apple در سمت چپ و مراجعه به منوي Recent items امكان‌پذير است) اين فهرست ممكن است براي دسترسي مجدد به برنامه‌ها و فايل‌هاي موجود در آن سودمند باشد، اما برخي كاربران تمايلي به نمايش آن ندارند و ترجيح مي‌دهند كسي نتواند از بخش‌ها و برنامه‌هايي كه مورد استفاده قرار داده‌اند، مطلع شود. چنانچه شما هم جزو اين دسته از كاربران هستيد، مي‌توانيد با استفاده از روش زير، نمايش موارد موجود در اين فهرست را غيرفعال كنيد:

1‌ـ‌ به بخش تنظيمات سيستم‌عامل "system preferences" برويد.

2‌ـ‌ گزينه general را انتخاب كنيد.

3‌ـ‌ در پنجره به‌نمايش درآمده در بخش recent items، گزينه None را از فهرست كشويي انتخاب و درنهايت تغييرات را ذخيره كنيد.

4‌ـ‌ از اين پس چنانچه روي آيكون Apple كليك كنيد، منوي recent items را در فهرست مورد نظر مشاهده نخواهيد كرد.

ramezani

• Hero Member
« پاسخ #81 : جون 22, 2013, 08:15:30 am »
 آموزش نحوه کار کردن با فایل Win RAR

گاهی از اوقات به یک مشکلی در برنامه های کامپیوتری برمی خوریم که فکر می کنیم حل کردنش کار بسیار سختی است ولی در صورتی که آنقدرها هم که به نظر می آید سخت نیست می شود با دو تا سوال از دیگران یا گشتن تو سایت های معتبر هم جواب را پیدا کرد و هم مشکل را حل کرد. حالا ما هم قصد داریم به صورت خیلی ساده برای شما طریقه ی نصب و استفاده از یکی از برنامه های آسان و پرکاربرد را آموزش دهیم.

چگونه باید یه فایل زیپ شده رو برگردونیم؟
اول باید برنامه ی Win RAR را نصب کنیم وقتی که نصب تموم شد دقت داشته باشیم که همه ی پسوندها مخصوصا RAR و ZIP انتخاب شده باشد و در صورت علامت دار بودن گزینه ی cascaded context menus  گزینه ی finish را می زنیم.

روش اول
روی فایل فشرده یا Zip یا RAR که داریم کلیک راست می کنیم و گزینه ی Extract to Name File (نام فایل Zip یا RAR یا هر فایل فشرده ی دیگری که داریم) را انتخاب می کنیم با این کار کنار فایل zip ما پوشه ای هم نام ایجاد می شود و فایل ها در آن ریخته می شود.

روش دوم
فایل را باز می کنیم ( کلیک راست می کنیم و open را می زنیم ) همه ی فایل های داخل آن را انتخاب می کنیم و کلیدهای ctrl+c را برای کپی کردن فایل می زنیم و در جایی که می خواهیم کپی کنیم paste می کنیم.

حالا چگونه می توان با WIN RAR فایل " Zip " یا " RAR " ساخت؟
1- اگر خواستیم فایل فشرده بسازیم، zip یا RAR بسازیم؟ چرا؟ خوب معلوم است  RAR ، چون خیلی فشرده تر می شود.

2-اگر هم خواستیم که دیگر برای شخصی که از فایل استفاده می کند نیازی به  download، نباشد فایل zip یا RAR را که می سازیم آن را  exe می کنیم. اما توجّه کنید که حجم فایل zip یا RAR شما حدود 100kb افزایش پیدا می کند اما download آن ، با مودم ها و اینترنت dial up و با سرعت 56kb مودم و سرعت download حداکثر 5kb/s ، خوب است.

توجه :دوباره یادآوری می کنم که در هر زمانی و مخصوصا زمان ساخت فایل فشرده اول RAR و بعد گزینه ی مربوط به exe شدن فایل را انتخاب کنید.

طریقه ی ایجاد فایل rar یا zip به وسیله ی برنامه ی win rar:
1- روی فایل مورد نظر کلیک راست می کنیم و گزینه ی Add to archive را انتخاب می کنیم که پنجره ای باز می شود.

2-اگر می خواهیم با بیشترین مقدار ممکن فایل ما را فشرده کند از پایین سمت چپ از بین دو تا ابزار کشویی که در compression method وجود دارد گزینه ی Best را انتخاب می کنیم.

3- اگر می خواهیم داخل یک سی دی برنامه ی مورد نظرمون را فشرده کنیم حجمش از 700Mb بیشتر می شود و داخل یک سی دی جا نمی شود می توانیم فایل فشرده شده را طوری تنظیم کنیم که هر 650 یا 700 مگا بایت را یک فایل کند به این ترتیب که وقتی فایل اصلی فشرده شده را داخل سی دی اولی اجرا می کنیم همه ی فایل های داخل آن را می ریزیم و سی دی دوم که فایل فشرده شده ی دومی در آن قرار دارد را می خواهد و ما سی دی دوم را در دستگاه می گذاریم و گزینه ی مورد نظر را فشار می دهیم و فایل های داخل آن را که ادامه ی سی دی اولیست می ریزد. اگر بخواهیم این فایل ها را داخل بیشتر از 2 تا سی دی هم بریزیم این کار ممکن است در پایین این پنجره در شکل بعدی سمت چپ گزینه که کشویی هم هست با نام splite to volumes, bytes وجود دارد که می توان مقدار مورد نظر برای یک فایل که بیشترین مقدار حجم را داشته باشد انتخاب یا تایپ کنیم اگر برای هر فایل 1kb در نظر بگیریم 1000 بایت می شود.

نکته :اگر می خواهیم برنامه ی تولید شده ی خودمان را به طوری که  قبلا گفتیم در یک سی دی بریزیم باید حتما گزینه ی exe شدن فایل فشرده را انتخاب کنیم.

مرور مطالب گفته شده :
1)انتخاب rar یا zip بودن در سمت چپ پنجره ی ذکر شده.
2)جدا کردن هر قسمت x بایتی در منوی کشویی سمت چپ و پایین پنجره
3)انتخاب اندازه فشردگی در compression method
4)برای یک فایل معمولی از سمت چپ یکی از گزینه های rar یا Zip را انتخاب می کنیم که rar بهتر است، و برای exe کردن فایل برای اینکه از برنامه ی win rar استفاده نکنیم در قسمت Archiving Option گزینه ی Create SFX archive را انتخاب می کنیم تا فایل ما exe شود. ( فایل های exe را فایل های خودکفا یا خوداجرا هم می گوییم. )
5)    در زبانه comment به معنی " توضیحات "، توضیحات لازم درباره ی فایل مورد نظرمان را می نویسیم.
6- آخر اینکه گزینه ی OK را می زنیم تا یک فایل فشرده بسازیم. با زدن این گزینه در میله ی بالایی هر فایل که فشرده می شود یک بار از 0 تا 100 پر می شود و برای تکمیل نهایی و اعلام کلی نتیجه ی فشرده سازی در میله ی پایینی از 0 تا 100 را نشان می دهد.

ramezani

• Hero Member
« پاسخ #82 : جولای 03, 2013, 07:36:02 am »
ترفند جالب برای فایلهای Zip

من مدتها قبل یه سری فایل داشتم که (برای من) خیلی محرمانه و مهم بود و من هم به دلایلی مجبور بودم که یه چند روزی کامپیوترم رو به یکی از دوستان حرفه ای (در زمینه کامپیوتر) قرض بدم، امّا من باید با این فایل ها چه کار میکردم تا به دست کسی نیفته؟ باید اونارو تو CD رایت میکردم ؟ ولی اون فایل ها خیلی زیاد بودن و تو CD جا نمیشدن (حتی تو DVD)! حتماً میگید که باید مخفی میکردمشون... . آخه آدم ساده دارم میگم اون یه حرفه ای بود، خب پیداشون میکرد...! پس باید چه کار میکردم تا به این فایل ها دسترسی پیدا نمیکرد و اصلا بهشون مشکوک هم نمیشد ؟ به نظر شما من باید چه کار میکردم ....؟؟؟؟

من چند راه در پیش رو داشتم :
1- راه اول اینکه اونارو پاک کنم و بعد از اینکه کامپیوترم رو از دوستم پس گرفتم، فایلها رو با ریکاوری برگردونم. خب این راه اصلاً عاقلانه نبود، از کجا معلوم بود که اونم همین کار رو نکنه ؟ یا اینکه تو اون درایو چیزی (اطّلاعات) نریزه و اطّلاعات مهم من از بین نره ؟ پس این راه و بی خیال شدم.

2-راه دوم این بود که اون فایلها رو اَبَرمخفی کنم و به جایی انتقالشون بدم که عقل جن هم نمیرسه. خب این راه کمی قابل قبول تره ولی خالی از اشکال نیست چون همون طور که گفتم دوستم یه حرفه ای بود و میدونست که من این اطّلاعات با ارزش رو تو هاردم دارم پس به محض اینکه کامپیوترم به دستش برسه اول تمام هارد رو ریکاوری میکنه بعدش هم تمام هارد رو Search میکنه. اگه من از این راه استفاده میکردم ته دلم قرص نبود و میترسیدم که اطّلاعات لو بره. پس خود به خود این راه هم کنار رفت.

3- راه سوم این بود که تمام اطّلاعات رو به صورت یک فایل zip. یا .rar در بیارم و روشون کلمه عبور طول و درازی بزارم که نتونه به راحتی قفلش رو بشکنه. امّا چیزی که میگفتم این نیست پس صبر کنید. به نظر شما اگه این کارو میکردم خیالم راحت بود ؟ خب مسلماً یه کپی از اون فایل تهیه میکرد و یه روزی قفلش رو میشکوند. من باید کاری میکردم که اصلا به اون فایلها مشکوک نشه. پس این راه هم زیاد امن نبود.

4-  اما راه چهارم از همه بهتره چون امکان اینکه به فایلها مشکوک بشه و بتونه قفلشون رو بشکنه تقریباَ صفر بود. همه ما میدونیم که با عوض کردن پسوند فایل میشه شکل ظاهری فایل رو عوض کرد، مثلاً شما میتونید با عوض کردن پسوند یک فایل عکس (.jpg) اونو بدون از بین رفتن عکس و خراب شدنش به یک فایل .dll یا ocx. یا .pak یا .tns و یا هر چیز دیگه ای که شما میخواید تبدیل کنید امّا مشکل به همین سادگی حل نمیشد. من تقریبا حدود پانزده هزار فایل با پسوندهای متفاوت داشتم که به خاطر سپردن نام و پسوندشون غیر ممکن بود. پس کاری که من کردم این بود که ابتدا تمام فایلها رو به یک پوشه انتقال دادم و از اونجایی که نمیشد پسوند پوشه رو عوض کنم مجبور شدم اون پوشه رو به صورت zip در بیارم و برای پرونده یک کلمه عبور مطمئن بزارم؛ حالا بهترین کار این بود که پسوند فایل zip شده رو تغییر بدم، من پسوند اون فایل رو به .dll تغییر دادم تا به شکل یک فایل سیستمی در بیاد چون کسی به یک فایل سیستمی شک نمیکنه و اصلاَ بهش اهمیّت نمیده. قدم آخر هم این بود که این فایل نسبتاَ حجیم رو به پوشه بازیهام کپی کنم. چون فایلهای بازی اکثراَ فایلهای .dll و حجیم هستند غیر ممکن بود که کسی به اون شک کنه. من تنها کاری که باید میکردم این بود که نام اون فایل رو به خاطر بسپرم و زمانی که کامپیوترم رو پس گرفتم پسوند فایل رو به حالت اول یعنی .zip برگردونم و فایلها رو از توش استخراج کنم.

برای تغییر پسوند فایل باید بتونید پسوند رو ببینید؛ در ویندوز نمیشه پسوند فایلهای شناخته شده رو دید و فقط میشه پسوند بعضی از فایلهای سیستمی مانند .dll و فایلهای ناشناخته رو دید. برای اینکه بتونید پسوند فایلها رو  ببینید مراحل زیر رو دنبال کنید :

ابتدا وارد Control Panel بشید و روی آیکن Folder Option دابل کلیک کنید، در پنجره ای که ظاهر میشه وارد برگه View بشید و در قسمت Advanced Settings علامت گزینه Hide extensions for known file types رو بردارید و روی Ok کلیک کنید به همین سادگی. حالا شما میتونید پسوند تمام فایلها رو ببینید.

من تونستم با این ترفند که خودم کشفش کردم کامپیوترم رو به دوست حرفه ایم بدم و خیالمم از بابت اطّلاعات مهم و خصوصیم راحت باشه. امیدوارم که این ترفند در مواقع ضروری به کمکتون بیاد

ramezani

• Hero Member
« پاسخ #83 : جولای 03, 2013, 07:37:10 am »
‌افزایش سرعت و کارایی رایانه با ارتقای حافظه

حافظه RAM ازقطعات سخت‌افزاری رایانه‌است که هنگام خرید رایانه‌، چه دسکتاپ و چه لپ‌تاپ،حساسیت زیادی روی حجم آن وجود دارد. بیشتر مواقع کاربران برای صرفه‌جویی، رایانه‌‌ای با حافظه رم کم می‌خرند و پس از مدت کوتاهی متوجه می‌شوند سیستم‌شان برای کارکرد بهتر به مقدار بیشتری رم نیاز دارد.

حافظه موقت یا همان RAM گلوگاه حیاتی سیستم‌های پردازشی است؛ بنابراین هر چه حافظه بیشتر و پرسرعت‌تر باشد، رایانه پایدارتر و بهتر عمل می‌کند. اگر با ما همراه شوید، قدم به قدم قاب سیستم رایانه را باز خواهیم کرد و رم آن را ارتقا خواهیم داد.

‌‌تشخیص نوع حافظه رم
حافظه رم سیستم شما داخل شیار پایانه‌های اتصال مخصوص حافظه، روی مادربورد دستگاه (DIMM slots) نصب می‌شود. بیشتر مادربوردها بین دو تا شش پایانه برای اتصال ماژول‌های رم دارند. به تعداد پین‌ها و طرز قرارگرفتن ماژول‌های حافظه رم روی پایانه‌های اتصال حافظه مادربورد دقت کنید؛ زیرا ماژول‌های رم اضافی که برای ارتقا تهیه کرده‌اید باید به همان شیوه روی درگاه‌های اتصال رم مادربورد نصب شود.

شیار میانی پایانه به طور دقیق جهت و گرایش ماژول‌های رم را برای شما مشخص می‌کند. اگر تلاش کنید با زور رم‌ها را به صورت برعکس وارد پایانه اتصال کنید، رایانه خود را به پایان عمرش نزدیک کرده‌اید. هر مادربورد در رابطه با حافظه رم نیازهای خاص خود را دارد. گاهی ممکن است انواع متفاوتی از رم را روی مادر بورد خود نصب کنید. این کار نه تنها کارایی رایانه شما را افزایش نمی‌دهد، بلکه ممکن است عمر ماژول‌های رم شما را کم کند. همیشه از ماژول‌های حافظه توصیه شده از طرف کارخانه سازنده مادربورد در رایانه خود استفاده کنید.

مواردی همچون ‌زمانبندی، ‌سرعت‌‌،‌‌ تبادل داده، ‌ولتاژ برق مصرفی، ‌تعداد پین‌ها، ‌حداکثر مقدار حافظه قابل پشتیبانی، ‌حداکثر مقدار حافظه قابل پشتیبانی بر اساس هر ماژول رم و این‌که ‌آیا مادربورد شما به ماژول حافظه به صورت جفتی نیاز دارد یا نه، موضوعاتی است که موقع ارتقای حافظه رم باید به آنها توجه کنید.

با آن که مشخصات رم سیستم شما از اهمیت خاصی برخوردار است، تعداد پین‌های رم اولین نکته‌ای است که در مورد ماژول‌های حافظه باید مورد توجه قرار دهید. تعداد پین‌های رم از استانداردهای گوناگونی پیروی می‌کنند. با توجه به عواملی چون سرعت و نرخ داده، یک ماژول رم ممکن است تعداد پین‌های کمتر یا بیشتری داشته یا این که یک یا چند شکاف در موقعیت‌های مختلف داشته باشد.

‌نصب رم در سیستم
روش نصب همه ماژول‌های حافظه تقریبا مشابه است. پایانه‌های DIMM دو ضامن قفل شونده در دو سوی شکاف اتصال رم دارد که کار قفل و آزاد‌کردن ماژول رم روی شکاف مادربورد را انجام می‌دهد. برای نصب رم به هیچ ابزاری نیاز ندارید، حتی استفاده از دستکش برای پرهیز از الکتریسیته ساکن نیز لازم نیست.

ابتدا دستگاه را خاموش کرده و از برق بکشید. برای جلوگیری از مشکل الکتریسیته ساکن در بورد و سایر قطعات، کیس را روی زمین، فرش و موکت نگذارید و در عوض دستگاه را روی یک میز نارسانا مثل یک میز چوبی یا پلاستیکی قرار دهید. در کیس را باز کرده و همان‌طور که پیشتر گفتیم از روش نصب ماژول‌های قبلی روی مادربورد سیستم خود پیروی کنید و به یاد داشته باشید حافظه رم نسبت به شوک الکتریسیته ساکن بسیار حساس است.

برای درآوردن ماژول رم از شکاف مادر‌بورد، با فشار ملایم ضامن‌های دو طرف شکاف DIMM به سمت پایین، آنها را آزاد کنید. توجه داشته باشید فشار زیاد ممکن است به ضامن‌های نگهدارنده رم آسیب وارد کند. حال ماژول رم باید آزاد شده و داخل شکاف پایانه اتصال کمی به سمت بالا بیاید. ماژول رم را با نوک دو انگشت شست و اشاره بگیرید و کمی آن را به چپ و راست حرکت داده و از جایش خارج کنید. تا حد امکان از لمس‌کردن بورد الکترونیک رم خودداری کنید.

پس از آن ماژول حافظه را روی یک سطح ضد الکتریسیته ساکن بگذارید. سطح پوشش‌های مخصوصی که هارددیسک و مادربورد را در آنها بسته‌بندی می‌کنند، برای این کار مناسب است.

برای نصب ماژول حافظه جدید، در حالی که ضامن‌های دو سوی شکاف اتصال رم باز است، رم را محکم بین دو انگشت شست و سبابه گرفته و سر اتصال بورد را داخل شکاف اتصال بگذارید و رو به پایین فشار دهید.

اگر این کار درست صورت بگیرد، رم داخل شکاف قرار گرفته و ضامن‌ها در فرورفتگی دو سوی ماژول قفل می‌شوند. در این مرحله برای اطمینان از درستی کار، رم را تکان دهید، در این حالت باید محکم داخل شکاف پایانه قرار گرفته و تکان نخورد.

شاید نیاز داشته باشید رم‌ها را به صورت ماژول‌های جفتی روی مادربورد سیستم‌تان نصب کنید. برای این کار بهتر است رم‌ها را به شکل کیت‌های دو یا چهار عددی خریداری کنید.

توصیه ما این است که برای مثال اگر چهار شکاف اتصال روی مادربورد خود دارید و هشت گیگابایت رم می‌خواهید تهیه کنید، برای کارایی بهتر دو ماژول چهارگیگابایتی تهیه و آنها را به صورت یکی در میان روی شکاف‌های اتصال نصب کنید.

ramezani

• Hero Member
« پاسخ #84 : جولای 03, 2013, 07:38:31 am »
جمع کردن تمام تنظیمات ویندوز 7 در یک پوشه

بعضی از کاربران نیاز دارند که مدام با تمام تنظیماتی که مربوط به ویندوز 7 می شود سروکار داشته باشند.
آیا روشی وجود دارد که بتوانیم در یک فولدر تمام تنظیمات ویندوز 7 را بگنجانیم تا دیگر نیازی نداشته باشیم برای باز کردن یک برنامه ، چند مرحله را دنبال کنیم .
در ویندوز 7 روشی وجود دارد که به کاربر این امکان را میدهد که به راحتی با ایجاد یک فولدر ، تمام تنظیمات را بدون کپی کردن برنامه در یک پوشه در اختیار داشته باشد و به راحتی از آنها استفاده کند.

این کار تا حد قابل ملاحضه ای از اتلاف وقت جلوگیری می کند و خیلی سریع به کاربر این امکان را میدهد که از برنامه های مورد نظر بدون باز کردن صفحات جانبی استفاده کند.

1. ابتدا یک فولدر بر روی دسکتاپ ایجاد کنید.

2. نام فولدر را Raname کرده و عین عبارت زیر را با نام New Folder جایگزین کنید .

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

3.بعد از اینکه نام را تغییر دادید تصویر پوشه همراه با نام پوشه همانند تصویر زیر تغییر پیدا می کند .

4. پوشه را باز کنید .همانطور که مشاهده می کنید تمام برنامه های ویندوز 7 داخل این پوشه وجود دارد .

ramezani

• Hero Member
« پاسخ #85 : جولای 03, 2013, 07:40:30 am »
ایجاد میانبرهای ترمیمی برای اجرای نرم‌افزارها

ramezani

• Hero Member
« پاسخ #86 : جولای 20, 2013, 02:07:12 pm »
نحوه ی فرمت کردن یک درایو در ویندوز

فرمت کردن در ویندوز برای پاک سازی کامل یک درایو از هرگونه فولدر و فایل و ویروس های احتمالی بکار می رود و معمولا برای نصب یک سیستم عامل جدید مثل ویندوز درایوی که می خواهیم در آن ویندوز نصب شود را فرمت می کنند.در این پست می خواهیم طریقه ی فرمت کردن در حالت بوت و در محیط ویندوز را آموزش بدهیم.

فرمت در محیط ویندوز :
مراحل زیر را مطابق عکس ها جلو برید:
۱ – بر روی منوی استارت diskmgmt.msc را بنویسید و انتخاب کنید.

۲ – بر روی درایو مورد نظر کلیک کنید و گزینه ی Format را انتخاب کنید.

۳ - در قسمت Volume Label اسمی که می خواهید برای درایو بزارید را بنویسید ، در File System گزینه ی NTFS را به دلیل بهتر بودن از نظر کارکرد انتخاب کنید ، به قسمت Allocation Unit Size دست نزنید بزارید مقدار Default خودش باشد ، تیک گزینه ی Perform a quick format را اگر زمان کافی دارید بردارید ولی اگر عجله دارید بگذارید تیک باشد از نظر کار کردی تیک نزده باشد بهتر است ، گزینه ی بعدی که Enable file and folder compression هست در ویندوز های اخیر کاربردی نداره اختیاری هست ، توضیح آنکه برای فشرده سازی فایل ها و فولدر ها بکار می رود که با توجه به تکنولوژی امروز زیاد اثری ندارد و حجم فایل را چشمگیر نمی گیرد.

- در مطلب جداگانه به فرق نوع های فایل سیستم ها (NTFS,Fat, …) خواهیم پرداخت.

- باید خاطر نشان کرد در محیط ویندوز نمی شود درایوی که ویندوز بر رویش نصب هست را فرمت کرد این کار را باید در قسمت بوت ویندوز انجام داد.

فرمت در حالت نصب ویندوز (بوت)
بعد از اینکه در منوی Bootable سی دی رام / دی وی دی رام را به عنوان پیش فرض انتخاب کردید در مراحل نصب ویندوز با صفحه ای مواجه می شوید به این شکل که بعد از انتخاب درایو روی دکمه ی Format کلیک می نمایید

ramezani

• Hero Member
« پاسخ #87 : جولای 20, 2013, 02:08:20 pm »
آموزش تغییر تنظیمات پیش فرض Paste در Word 2013

بطور پیش فرض زمانی که بخواهید یک متن کپی شده را در ورد ۲۰۱۳ پیست کنید، بطور اتوماتیک قالب بندی آن متن را حفظ می کند و بنابراین با سایر محتوای شما در یک صفحه ورد متفاوت خواهد بود و این چندان جالب نیست.

شما می توانید انتخاب کنید تا فقط متن وارد شود و قالب بندی میزبان قبلی ان در نظر گرفته نشود. اما این روش می تواند برای کارهای حجیم و طولانی آزار دهنده باشد. بدین منظور ما به شما نشان می دهیم که چگونه تنظیمات این قسمت را تغییر دهید تا هر گاه متنی را در صفحه ورد خود پیست می کنید تنها بصورت متن ساده وارد شود.

برای پیست کردن بدون در نظر گرفتن قالب بندی، می توانید با کلیک بر روی بخش Paste in the Clipboard در تب Home و انتخاب گزینه Keep Text Only این کار را بصورت دستی انجام دهید.

اگر می خواهید از ترکیب Ctrl + V برای پیست کردن متن استفاده کنید، بطور پیش فرض متن به همراه قالب بندی وارد می شود. برای تغییر این تنظمیات و پیست کردن متن بصورت ساده، بر روی بخش Paste in the Clipboard در تب Home کلیک کنید و گزینه Set Default Paste را برگزینید.

در پنجره تنظیمات پیشرفته ای که باز می شود به قسمتی که در مورد برش، کپی و پیست هست رفته و برای هر بخشی که مورد نظرتان است گزینه Keep Text Only را از منوی بازشدنی انتخاب کنید. برای مثال اگر می خواهید این تغییر را برای وارد کردن متن از صفحات وب به ورد انجام دهید باید گزینه مربوط به Pasting from other programs را تغییر دهید. شما می توانید به راحتی هر چهار مورد را بر روی همین گزینه قرار دهید تا تمام متونی که وارد ورد می شوند از این پس بدون قالب بندی باشند.

اکنون از هر جایی که متن کپی شده را وارد صفحات ورد خود کنید، بصورت یک متن ساده در نظر گرفته شده و می توانید به هر شیوه ای که تمایل دارید آن را ویرایش کنید.

به خاطر داشته باشید که با این روش اگر متن مورد نظر شما حاوی هر گونه تصویر، لینک و یا قالب بندی باشد حذف می شوند. اما اگر چیزی که شما به دنبالش هستید فقط متن است، با این روش می توانید با دردسر به مراتب کمتری با متن های پیست شده کار کنید.

smmoosavi

• Moderator
  • Jr. Member
  • ارسال: 95
  • نام: سید مصطفی
  • نام خانوادگی: موسوی

گرد و غبار و یا لکه‌هایی که روی صفحه‌نمایش کامپیوتر یا تلویزیون نقش می‌بندند، علاوه بر آلودگی‌های فراوان که با خود به همراه دارند، ظاهر نامناسبی به صفحه‌نمایش می‌دهند. برای برطرف‌کردن این مشکل، باید همواره آن‌ها را تمیز کنید. برای تمیز‌کردن این لکه‌ها نباید از هر نوع پارچه و مواد شوینده‌ای استفاده شود؛ زیرا موجب آسیب‌زدن به صفحه‌نمایش می‌شود. برای آشنایی بیشتر با مواد مورد استفاده و نحوه استفاده ار آن‌ها برای پاک‌کردن لکه‌ها از مانیتور کامپیوتر یا تلویزیون با ما همراه باشید.

http://www.zoomit.ir/media/k2/items/cache/ca25a015ca276dd7ae395249f4a22116_L.jpg

به گزارش سافت گذر به نقل از زومیت، حتی اگر در خانه، بچه یا حیوان خانگی ندارید، به هر ترتیب به مرور زمان، لکه‌های مزاحم بر روی مانیتور یا پنل تلویزیون‌تان انباشته خواهند شد. اما اگر در خانه‌تان هم بچه و هم حیوان خانگی وجود دارد، باید به فکر روش‌های بهتری برای نظافت باشید. با یک بررسی کوتاه و سریع در مورد روش‌های پیشنهادی تولید کنندگان LCD و تلویزیون‌های HD برای تمیز‌کردن سطوح مانیتور یا صفحه‌نمایش تلویزیون، به لیستی از کارها برخورد خواهید کرد. در این لیست بیشتر کارهایی وجود دارند که نباید آن‌ها را انجام دهید، تا روش‌هایی که بتوانید از آن استفاده کنید. همچنین اکثر این شیوه‌ها در تضاد با یکدیگر هستند. به همین خاطر در زیر برخی بایدها و نبایدهای تمیز کردن مانیتور را گرد آورده ایم تا کار شما کمی راحت تر شود.

لیست کارهایی که «نباید» انجام دهید:
•از اسپری های آئروسل، حلال یا مواد ساینده استفاده نکنید.
•از هرچیزی به غیر از آب گرم استفاده نکنید.
•از هیچ نوع مایعی برای تمیز‌کردن سطوح استفاده نکنید.
•از پاشیدن هر نوع مایعی به صورت مستقیم به سمت صفحه‌نمایش خودداری کنید.
•از پارچه سخت برای تمیز‌کردن استفاده نکنید.
•برای تمیز‌کردن لکه‌های برجسته، از ناخن یا جسم نوک‌تیز دیگری استفاده نکنید.

لیست کارهایی که «می‌توانید» آنها را انجام دهید:

طبق تمام توصیه‌های ذکر شده توسط تولید‌کنندگان مانیتور‌ و تلویزیون‌ و همچنین تجربه‌های که با آزمون و خطا به دست آمده، موارد زیر را به شما توصیه می کنیم.
•از یک پارچه خشک، نرم، بدون پرز و ترجیحاً یک پارچه میکرو فیبر مخصوص تمیز‌کردن که احتمالاً در کنار مانیتور با تلویزیون‌تان در هنگام خرید همراه بوده است، استفاده نمایید.
•در صورت نیاز از محلول آب و صابون رقیق استفاده کنید.
•در ابتدا سعی کنید صفحه‌نمایش را با یک پارچه خشک و بدون پرز، تمیز کنید. اگر نتوانستید پارچه مناسب برای تمیز‌کردن صفحه‌نمایش را پیدا کنید، به هیچ وجه از پارچه معمولی استفاده نکنید.بهترین کار این است که به دنبال پارچه مخصوص لپ‌تاپ یا دیگر گجت‌هایتان باشید؛ زیرا پارچه‌های معمولی می‌توانند به صفحه‌نمایش صدمه وارد کنند.
•اگر هنوز موفق به تمیز‌کردن لکه‌های روی صفحه‌نمایش نشدید، 2 پارچه انتخاب کنید و آنها را به محلول رقیق مایع ظرفشویی و آب گرم آغشته کنید.پس از اینکه با پارچه خشک، صفحه‌نمایش را از هر نوع گرد‌و‌خاک پاک کردید، پارچه دیگر را با محلول مایع ظرفشویی آغشته کنید، آن را فشار دهید و به آرامی صفحه‌نمایش را با آن پاک کنید. سپس، پارچه آغشته شده به صابون‌تان را با آب تمیز کنید، محکم آن را فشار دهید و سپس با کمک آن صفحه‌نمایش را برای از میان‌بردن هر‌گونه صابون باقی مانده، تمیز نمایید.