نویسنده موضوع: سرقت نرم افزاری؛ خوب؟ یا بد؟؟  (دفعات بازدید: 1087 بار)

lshoja

  • Moderator
  • Full Member
  • *****
  • ارسال: 198
  • Karma: +1/-3
سرقت نرم افزاری؛ خوب؟ یا بد؟؟
« : مارس 10, 2014, 03:54:52 pm »
یکی از جالبترین اخباری شنیده ایم: به طور حتم بسته شدن Instalous بود. بسته شدن Installous مطمئنا یک برد برای تولید کنندگان و ناشران نرم افزار محسوب می شود ما احساس کردیم که این یک موقعیت عالی برای بیان افکرمان درباره مسئله سرقت نرم افزار است.
Instalous  نرم افزاری است برای سیستم عامل IOS( آیفون و آیپد و آیپادهای اپل)،جیلبریک شده(قفل شکسته) که به کاربران اجازه میداد بدون پرداخت بهای واقعی نرم افزار های اپل آنها را نصب کرده و از آنها استفاده نمایند،اما آیا این اتفاق به معنی اینست که کاربران شروع خواهند کرد به صرف پول بیشتر و خرید نرم افزارها؟
بسته شدن Installous  مطمئنا یک برد برای تولید کنندگان و ناشران نرم افزار محسوب می شود و ما احساس کردیم که این یک موقعیت عالی برای بیان افکرمان درباره مسئله سرقت نرم افزار است.
شما احتمالا متوجه عبرت  «خوب»  در عنوان شده اید،آیا واقعا چیز خوبی در رابطه با سرقت نرم افزاری وجود دارد؟ این خود یک بحث پیچیده است و ما کسی نیستیم که از سرقت دفاع کنیم یا کاملا آن را رد کنیم.اما باز هم می گوییم در بعضی از شرایط ویژه،بودن آن (سرقت) بهتر از نبودنش است.
به عبارت ساده تر بگوییم؛ فروشگاه های نرم افزاری مدرن،قوانین مناسبی برای نسخه های دموی نرم افزار ها ندارند و این تولیدکنندگانند که جهت ارائه یا عدم ارائه نسخه ی دمو برای نرم افزار ها و بازی های خود تصمیم می گیرند.سوالی که مطرح میشود این است:
پس کاربران نرم افزارهایی که فقط دارای نسخه پولی هستند چه باید بکنند؟
بله درست است آنها مجبورند نرم افزارها را بخرند و تازه بعد از خرید است که می توانند ببینند که آیا آن را دوست دارند یا نه، آیا نرم افزاری که خریداری کرده اند به خوبی نرم افزار های دیگر موجود در این زمینه هست یا یک برنامه ضعیف می باشد.خلاصه اینکه هیچ ضمانتی مبنی بر اینکه برنامه خریداری شده کاری را که شما می خواهید انجام بدهد وجود ندارد و این شاید مهمترین حسن استفاده از نرم افزار های سرقتی است که شعار «شما قبل از خرید آن را امتحان کنید» را بر زبان دارند.
اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم، بیشتر شرکت هایی که نسخه ی دمو برای نرم افزار های خود ارائه نمی دهند از کیفیت متوسط نرم افزار های خود آگاهند و می دانند که با ارائه آن میزان فروششان بسیار کم می شود، به همین دلیل است که فقط نسخه پولی آن را ارائه میدهند و امیدوارند تا کاربران با امید مناسب بودن آنها تصمیم به خرید نرم افزار هایشان بگیرند.
خود شما اگر نرم افزاری پولی را روی گوشی هوشمند خود نصب کنید و سپس متوجه شوید که کیفیت بازی یا نرم افزار خریداری شده کمتر از حد انتظار شماست،مطمئنا احساس نارضایتی خواهید کرد و این همان زمانی است که بحث خرید نرم افزار در کار است و تولید کنندگان به اندازه کافی مهربان نیستند که نسخه دموی نرم افزار را همزمان با نسخه پولی آن ارائه کنند و ما مجبور به خرید با امید به خوب بودنشان می باشیم.
تا وقتیکه درباره نرم افزار های موبایل صحبت می کنیم پیدا کردن جنبه ی خوب دیگری در زمینه سرقت نرم افزاری سخت است،اما اگر نرم افزار های کامپیوتری را نیز به موضوع اضافه کنیم یک جنبه ی خوب دیگر در رابطه با سرقت نرم افزاری به چشم میخورد و آن یادگیری کار با برنامه ها بدون صرف هزینه ی بالاست..
شما باید کار کنید،پول جمع کنید،نرم افزار های گران بخرید و بعد آنها را یاد بگیرید.اما چرا شرکت های نرم افزاری نسخه ای مخصوص « دانشجویان » که به آنها امکان یادگیری سطح مقدماتی کار با نرم افزار را می دهد ولی در عین حال دارای محدودیت هایی جهت جلوگیری از استفاده برنامه برای کار های دیگر است،ارائه نمی کنند؟
بگذریم!!!
و اما میرسیم به نکات منفی سرقت نرم افزاری که کاملا روشن است؛
در این شرایط تولید کنندگان به پولی که برایش سخت تلاش کرده اند نمی رسند و این سبب جلوگیری از تولید نرم افزارهای بهتر توسط آنها می شود یا حتی در بدترین حالات،این سرقت ها و استفاده های غیرمجاز باعث ورشکستگی این شرکت ها شده و در نهایت سبب آزردگی تمام صنعت نرم افزار می گردد.یک جنبه منفی دیگر سرقت نرم افزاری نیز این است که افرادی که از این نرم افزار ها استفاده می کنند چون پولی صرف خرید آنها نکرده اند قدرشان را نمی دانند،که در مورد این مسئله ما معتقدیم که اگر شما چیزی می گیرید باید در عوضش چیزی را ازدست بدهید، بجز زمانی که یک هدیه دریافت می کنید.
از این مسائل بگذریم و به مسئله Installous برگردیم؛
Instalous  یک فروشگاه نرم افزاری Third party جهت آیفون های جیلبریک شده (قفل شکسته) بود که همه نرم افزار های موجود App Store اپل رابه صورت مجانی با طراحی خوب و امکان استفاده آسان در اختیار کاربران قرار می داد، و حتی رابط کاربری خوبی جهت مشخص شدن بهتر نرم افزار ها داشت. اگر چه یک دستاورد خوب با ظاهری فریبنده بود ولی مانند بقیه فروشگاه های نرم افزار های سرقتی بود.شعار های « سرقت از تولید کنندگان و دادن به مصرف کنندگان » ، « خیلی راحتر امتحان کنید » و « شما برای این نرم افزار 2 دلار پول داده اید؟ شما دیوانه اید؟ من نرم افزار خودم را مجانی از  Installous دانلود کردم »همه اشتباهند.
البته اقدامات زیادی جهت کاهش سرقت نرم افزاری می توان انجام داد، اما راهی که ما پیشنها د می کنیم این است که App Store ها  باید تولید کنندگان را مجبور به ارائه نسخه دمو نرم افزار های پولی خود کنند،زیرا به این ترتیب هم شعار « امتحان قبل از خرید » دیگر قابل توجیه نیست و هم اینکه این کار موجب می شود تا تولید کنندگان دقت بیشتری در تولید و فروش نرم افزار های خود داشته باشند و در نتیجه کاربران نیز دیگر مجبور به استفاده از نرم افزار های با کیفیت پایین گرافیکی، صدای بد یا با باگ زیاد نخواهند بود.
در پایان ما خوشحالیم که Installous بسته شد، اما همانطور که شما هم می دانید هنوز روش های دیگری برای گرفتن نرم افزار های سرقت و نصب آنها روی سیستم عامل های مختلف وجود دارد.این روش ها تا وقتی که یاد بگیریم قدر چیزی را که داریم بدانیم خواهد بود، و اساس کار بسیاری از تولید کنندگان و منتشر کنندگان تغییرات زیادی خواهد کرد.