نویسنده موضوع: کارت شبکه (NIC) :  (دفعات بازدید: 2561 بار)

amobasher

  • Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • ارسال: 274
  • Karma: +0/-0
  • بیمارستان حضرت زهرا(س)
  • نام: احمد
  • نام خانوادگی: مبشر زرقانی
کارت شبکه (NIC) :
« : مارس 29, 2014, 10:00:23 am »
کارت شبکه (NIC) :
یک مشکل اساسی در مورد سری 7 همین بحث کارت شبکه*ها بود که کاملاً روی برد بودند و در دو طرف اون پراکنده. هر کدوم هم خراب میشدند چاره ای نبود جز اینکه کل سرور بخوابه و از مدار خارج بشه تا تعمیر صورت بگیره. اما اینجا روی سرورهای نسل 8 چند تا اتفاق خیلی خوب و خجسته افتاده
اول و مهم*تر از همه قطعا این میتونه باشه که شما روی سرور شاهد یک کارت شبکه هستید که میشه جداش کرد تا تعویض یا تعمیر بشه نیازی نیست کل سرور رو تعطیل کنید. (یک کارت شبکه دیگه جاش میذاریم حالا یا همینجا یا روی اسلاتهای PCI-e)
دوم اینکه این سری 8 قابلیت سفارشی کردن کارت شبکه رو داره که اصطلاحا HP بهش میشگه FlexibleLOM ports یعنی شما میتونی سرور رو با یک کارت شبکه دارای 4 پورت 1GB سفارش بدید یا با دو پورت 10GB SFP+ - خیلی به درد میخوره مگه نه ؟
و اینکه این کارت یک گوشه سرور هستش و دیگه شما با چهار تا پورت در طول سرور روبرو نیستید که برید پشت سرور ببینید از هر گوشه ای یک کابل شبکه آویزون هستش.

نسل جدید ILO 4.0 :
میدونیم که ILO یک بورد جداگانه روی سرور هست که اجازه کنترل کامل سرور رو از دور به شما میده. در این حوزه هم چند تا اتفاق خیلی خوب افتاده. قبل از هر چیز بگم که سری 7 دارای ILO 3.0 بودند اما در سرورهای G8 شاهد نسل جدیدتری یعنی ILO 4.0 هستیم
اول اینکه شما اینبار کارت شبکه ILO تبدیل به 1GB شده (قبلاً 100MB بود) و دوستان نگن که خوب بابا مگه چقدر ترافیک نیازه ! به دو تا نکته مهم توجه کنید. یکی ممکنه نیاز به استفاده از Virtual Media داشته باشید و با این ISO های جند گیگابایتی قطعاً کارتون سریع*تر انجام میشه و دوم اینکه فراموش نکنیم همین پورت رو میشه به صورت عملیاتی و در شبکه و برای خود سرویس*های سرور هم استفاده کرد.
نکته دومی که من واقعا لذت بردم، سرعت فوق*العاده بالای کار کردن با این کنترلرهای جدید ILO 4.0 هستش. سریهای قدیمی واقعا کند و لخت هستند اما در سری جدید نمایش اطلاعات و باز شدن پنجره*ها و اعمال تغییرات مختلف واقعا با سرعت بالایی انجام میشه (باید هر دو رو تجربه کنید تا دقیقا دستتون بیاد چی میگم)
راستی جماعت ایرانی هستیم و به دنبال سریال و کرک و ...  خبر خوش اینکه لایسنس G7 اینجا هم کار میکنه :P
مازولهای برق (Power Supply) :
این سرور هم از دو ماژول پاور 750 وات استفاده میکنه اما نکته بسیار جالب و مهم اینه که اندازه اونها تقریباً نصف پاورهای G7 هستش یعنی پشت سرور رو که ببینید دو تا ماژول این سری ارتفاعی به اندازه یک ماژول G7 رو اشغال کردند و طراحی قشنگ و ظریفی دارند.

شکل ظاهری :
خوب یک بررسی هم رو ریخت و قیافه سرور داشته باشیم. روی پانل جلو شاهد بیشتر شدن استفاده از رنگ مشکی به صورت کلی و تغییر چراغهای آلارمها و حتی محل کلید پاور هستیم. ضمنا به نظرم Cage ها هم کمی جابجایی دارند.
پشت سرور هم به دلیل اینکه پاورها کوچک*تر شدند و پورت شبکه*ها هم یکجا جمع شدند، فضای بازتر و زیباتری دیده میشه.
داخل خود سرور انگار بزرگتر شده، فاصله بین فن*ها و پانل جلویی کمی بیشتر شده که خیلی به رد کردن کابلهای کنترلر RAID و سایر موارد کمک میکنه.
این امکان وجود داره که فن*ها به کمک یک دستگیره، همگی با هم درآورده بشن چیزی که یادم نمیاد توی G7 دیده باشم. ضمنا فنها انگار کمی ظریف*تر و زیر و زرنگ*تر شدن.
به نظرم رسید Heat Sink های پردازنده*ها همچین اساسی*تر شدن و نوع طراحی*شون خیلی جالبتر شده (اینهم از اون مواردی هست که باید هر دو مدل جلوتون باشه تا مقایسه کنید و دقیق دستگیرتون بشه چی میگم)
یک محافظ هم ظاهرا هست که جلوی سرور قرار میگیره تا ناخواسته برخوردی با هاردها وجود نداشته باشه که من این رو ندیدم. حالا یا ندادن و از توش برداشتن، یا جدا باید خریداری بشه یا بچه های ما نصب نکرده بودن ...

تنها دو روز در زندگی است که نمی توان برای آن کاری انجام داد، یکی دیروز و دیگری فردا