نویسنده موضوع: در صورت دزدیده شدن لپتاپ چگونه آنرا ردیابی کنیم ؟؟  (دفعات بازدید: 1863 بار)

amobasher

 • Moderator
 • Sr. Member
 • *****
 • ارسال: 274
 • Karma: +0/-0
 • بیمارستان حضرت زهرا(س)
 • نام: احمد
 • نام خانوادگی: مبشر زرقانی
در صورت دزدیده شدن لپتاپ چگونه آنرا ردیابی کنیم ؟؟

به گزارش دنیای فناوری اطلاعات ؛ شاید برای شما هم پیش آمده باشد مثلا به یک جای عمومی مانند یک نمایشگاه و یا یک کتابخانه رفته و لپتاپ خود را نیز به همراه برده اید و بعد از مدتی در عین ناباوری متوجه می شوید که لپتاپ در جایی که گذاشته بودید نیست.خب حال در این وضعیت باید چه کار کرد؟آیا باید قید لپتاپ چندصد دلاری و یا حتی چند هزار دلاری و تمامی دادهای مهم آنرا زد؟

خب ما در این مقاله قصد داریم به کمک اینگونه افراد بیاییم ما می خواهیم روشی را معرفی کنیم که با استفاده از آن می توانید لپتاپ گم شده و یا به سرقت رفته خود را ردیابی کنید. البته باید عملیاتی که به منظور ردیابی در این مقاله شرح داده شده است را قبل از گم شدن یا به سرقت رفتن لپتاپ انجام دهید.

شرکت اپل سرویسی با نام Find My Mac را ارائه کرده که کاربران مک می توانند با کمک آن دستگاه های گم شده و یا به سرقت رفته را ردیابی کنند.اما شرکت مایکروسافت هیچ سرویسی را برای ردیابی لپتاپ های تحت ویندوز خود ارائه نکرده است. جالب اینجاست که تبلت های ویندوز ۸ نیز از چنین سرویسی برخوردار نیستند. بنابراین اگر شما روی لپتاپ خود از ویندوز استفاده می کنید و احتمال می رود این لپتاپ به سرقت رفته و یا به نوعی گم شده شود شما باید به منظور ردیابی آن قبل از گم شدن یا به سرقت رفتن یک نرم افزار ردیابی جداگانه روی آن نصب کنید.در حال حاضر چندین سرویس وجود دارند که می توانید با پرداخت هزینه ای از آنها خدمات لازم را بگیرید اما نگران نباشید چندین سرویس رایگان نیز وجود دارد.

برپایی سرویس :
تمامی سرویس های ردیابی به شکلی مشابه کار می کنند. کافی است شما یک نرم افزار ردیابی روی دستگاه خود نصب کرده و یک حساب کاربری با سرویس مورد نظر برقرار سازید.

اگر شما پلتفرم خود( حال می خواهد لپتاپ باشد یا تبلت ) را گم کردید می توانید به وبسایت سرویسی که حساب کاربری ساختید رفته و وارد حساب خود شوید سپس می توانید مکان دستگاه خود را یافته و از راه دور آنرا کنترل کنید.

البته دقت داشته باشید ردیابی یک لپتاپ گم شده یا به سرقت رفته بسیار مشکل تر از یک پیدا کردن یک گوشی هوشمند است.یک گوشی هوشمند به احتمال زیاد در اوقات خاصی به طور مکرر به یک شبکه متصل شده و در حالت standby قرار می گیرد بنابراین آن سرویس مربوطه قادر است مکان دقیق گوشی هوشمند را به شما اطلاع رسانی کند.از آن طرف اگر یک لپتاپ خاموش باشد یا به یک شبکه وای فای متصل نباشد سرویس مربوطه قادر نیست مکان دقیق آنرا به شما گزارش کرده و یا امکان کنترل از راه دور آنرا در اختیار شما قرار دهد.به طور کلی به این دلیل که گوشی هوشمند حداقل همیشه روشن است و در بیشتر مواقع نیز به شبکه متصل است نسبت به لپتاپی که همیشه روشن نیست و کمتر نیز به شبکه متصل است می توان امیدواری بیشتری نسب به پیدا شدن آن داشت.Prey نرم افزاری است که قابلیت ردیابی تحت سیستم عامل های ویندوز,مک و یا حتی لینوکس را فراهم می کند.این نرم افزار همچنین سیستم عامل هایی نیز اندروید و آی ا اس را پشتیبانی می کند بنابراین شما می توانید از یک سرویس برای ردیابی تمامی دستگاه های خود استفاده کنید.

در صورتی که بخواهید به صورت پیشرفته از این سرویس استفاده کنید باید مبلغی نه چندان زیاد را پرداخت کنید اما در حالت عادی نیاز به هیچ گونه پرداختی ندارد.این سرویس رایگان به شما اجازه می دهد که ۳ دستگاه را با هم در درون حساب کاربری خود جای داده و همچنین بیش از ۱۰ نقطه محل برای هر دستگاه را به شما گزارش می کند.

بعد از دانلود این نرم افزار از طریق http://preyproject.com/ و نصب و اجرای آن شما باید یا یک حساب کاربری جدید ایجاد کرده یا با اطلاعاتی که قبلا در هنگام ایجاد حساب وارد کردید وارد حساب کاربری خود شوید.بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید نرم افزار Prey به یکباره برپا شده و در حالت اجرا قرار می گیرد.این نرم افزار در حالت پیشفرض به عنوان یک سرویس در ویندوز عمل می کند.برای پیکربندی این نرم افزار کافی است به میانبر Configure Prey در پوشه Prey و در بخش برنامه های منوی Start مراجعه کنید.

برای اینکه بتوانید گزارشات بیشتری از این نرم افزار در مورد دستگاه گم شده و در یک بازه زمانی دریافت کنید کافی است مسیر Options for Execution را طی کرده و بخش های Frequency of reports و actions setting را به دلخواه خود تغییر دهید.

ردیابی لپتاپ گمشده :
برای بررسی لپتاپ گمشده کافی است به وبسایت Prey project مراجعه کرده و با همان مشخصاتی که روی کامپیوتر وارد کردید لوگین شوید.بعد از ورود شما می توانید کامپیوتر و دیگر دستگاه های لینک شده را ملاحظه کنید.

اگر شما لپتاپ خود را واقع گم کردید کافی است روی نام دستگاه گم شده در کنترل پنل Prey کلیک کرده و نوار لغزنده را از OK به حالت Missing تغییر دهید.این کار بدین علت است که Prey در حالت عادی دستگاه های موجود را به صورت مداوم ردیابی نمی کند در نتیجه شما با انجام اینکار به Prey اعلام می کنید که دستگاه به طور واقعی گم شده و باید به طور مستمر مکان آنرا مورد ردیابی خود قرار دهد.ناگفته نماند مطمئن باشید که ویژگی Geo را نیز فعال می کنید.زیرا فعال کردن این ویژگی باعث می شود جی پی اس داخلی لپتاپ شما و یا دیگر نقاط وای فای نزدیک به شما نیز مکان دستگاه گم شده را به شما گزارش کنند.شما همچنین می توانید تنظیماتی از قبیل برپایی یک آلارم را روی دستگاه خود داشته باشید.برای بررسی لپتاپ گمشده کافی است به وبسایت Prey project مراجعه کرده و با همان مشخصاتی که روی کامپیوتر وارد کردید لوگین شوید.بعد از ورود شما می توانید کامپیوتر و دیگر دستگاه های لینک شده را ملاحظه کنید.

اگر شما لپتاپ خود را واقع گم کردید کافی است روی نام دستگاه گم شده در کنترل پنل Prey کلیک کرده و نوار لغزنده را از OK به حالت Missing تغییر دهید.این کار بدین علت است که Prey در حالت عادی دستگاه های موجود را به صورت مداوم ردیابی نمی کند در نتیجه شما با انجام اینکار به Prey اعلام می کنید که دستگاه به طور واقعی گم شده و باید به طور مستمر مکان آنرا مورد ردیابی خود قرار دهد.ناگفته نماند مطمئن باشید که ویژگی Geo را نیز فعال می کنید.زیرا فعال کردن این ویژگی باعث می شود جی پی اس داخلی لپتاپ شما و یا دیگر نقاط وای فای نزدیک به شما نیز مکان دستگاه گم شده را به شما گزارش کنند.شما همچنین می توانید تنظیماتی از قبیل برپایی یک آلارم را روی دستگاه خود داشته باشید.بعد از اینکه شما وضعیت لپتاپ را در حالت missing قرار دادید به صورت خودکار وضعیت آن به حالت Tracked, waiting for report در خواهد آمد. زمانی که نرم افزار Prey روی لپتاپ شما وضعیت خود را با Prey server چک می کند یک پیغام که به عنوان lost and generate a report شناخته می شود دریافت خواهید کرد.شما تنها در صورتی یک هشدار دریافت خواهید کرد که لپتاپ روشن شده,به اینترنت متصل شده و نرم افزار Prey نیز هنوز در حالت نصب قرار داشته باشد.تحت این نرم افزار یک ویژگی با نام on-demand وجود دارد جایی که شما می توانید با استفاده از این ویژگی یک گزارش فوری دریافت کنید اما متاسفانه این ویژگی در ورژن رایگان از این نرم افزار به صورت غیرفعال است.بنابراین برای دریافت گزارش در ورژن رایگان این نرم افزار شما باید چند دقیقه ای را منتظر بمانید.

بعد از اینکه یک گزارش دریافت شد شما می توانید آنرا در زبانه Repoprts ملاحظه کنید گزارش شامل نوع اطلاعاتی که شما انتخاب کردید اعم از مکان جغرافیایی لپتاپ,وضعیت شبکه و آیپی آدرس ,یک تصیور لحظه ای از میزکار لپتاپ گمشده و تصویر وبکم از کاربر سارق می باشد.این اطلاعات ممکن است به شما کمک کنند تا شما لپتاپ خود را پیدا کنید یا حداقل مطمئن بشید که لپتاپ واقعا دزدیده شده است.اگر شما علاقه ای به استفاده از نرم افزار Prey ندارید می توانید نرم افزار LockItTight که البته رایگان نیز هست امتحان کنید.البته نرم افزارهای پولی دیگری مانند LoJack for Laptops نیز وجود دارند که ارزش امتحان نیز دارند چرا که از ویژگی های قدرتمندتری برخوردار هستند.

تنها دو روز در زندگی است که نمی توان برای آن کاری انجام داد، یکی دیروز و دیگری فردا

isaghasemi

 • Newbie
 • *
 • ارسال: 2
 • Karma: +0/-0
 • نام: isa
 • نام خانوادگی: ghasemi
دزدیده شد دیگه تموم شد این کارا فایده نداره
لولای درب  صندلی پزشکی لولای در  صندلی کودک