نویسنده موضوع: مدرك MCSE چيست؟  (دفعات بازدید: 5270 بار)

lshoja

  • Moderator
  • Full Member
  • *****
  • ارسال: 198
  • Karma: +1/-3
مدرك MCSE چيست؟
« : آگوست 10, 2014, 07:59:06 pm »

مدرك MCSE مخفف(Microsoft Certified System Engineer) از جمله مدارك Microsoft بوده و به سنجش كساني كه به تحليل نياز هاي يك طرح تجاري، طراحي و پياده سازي سيستم هاي مربوط به شبكه هاي Windows Server 2003 مي پردازد. اين مدرك براي مهندسان سيستم، مهندسان پشتيباني فني، تحليل گران سيستم، تحليل گران شبكه و مشاوران فني مناسب است. و نشان دهنده حداقل يك سال تجربه كار مديريت و نصب شبكه هاي مايكروسافتي در ابعاد گوناگون مي باشد.

مدرك MCITP چيست؟

مدرك MCITP مخفف (Microsoft Certified Information Technology Professional) است. اين مدرك نسخه به روز شده، مدرك MCSE مي باشد، كه بر مبناي آموزش Windows Server 2008 و Windows 7 مي باشد.

lshoja

  • Moderator
  • Full Member
  • *****
  • ارسال: 198
  • Karma: +1/-3
پاسخ : مدرك MCSE چيست؟
« پاسخ #1 : آگوست 10, 2014, 08:14:54 pm »
دوره های آموزشی مایکروسافت با ظهور Windows NT شروع شدن. اون زمان اسم مدرک MCSE بود. MCSE مخفف Microsoft Certified Systems Engineer بود. این روال تا Windows Server 2003 ادامه داشت. یعنی هم برای Windows 2000 Server و هم برای Windows Server 2003، اسم مدرک همچنان MCSE بود. این MCSE شامل 1 درس از کلاینت و چند درس از Server بود (البته عموما).
◾MCSE Windows NT 4
◾MCSE Windows 2000 Server
◾MCSE Windows Server 2003
با ظهور Windows Server 2008، مایکروسافت ساختار این مدارک رو تغییر داد و اسم مدرک به MCITP تغییر پیدا کرد. MCITP مخفف Microsoft Certified IT Professional هستش.
◾MCITP Windows Server 2008
با ارائه Windows Server 2012، مایکروسافت دوباره اسم MCSE رو انتخاب کرد. منتهی این بار مخفف Microsoft Certified Solutions Expert هستش.
◾MCSE Windows Server 2012
تفاوت MCSE 2003 و MCITP در تعداد کتاب های دوره آموزشی بود. همینطور کسایی که با MCSE 2003 شروع میکردن، پایه قویتری داشتن نسبت به کسانی که از MCITP شروع کرده بودن.
در مورد MCITP و MCSE 2012 هم همین موضوع صدق می کنه. کتاب ها و Course های آموزشی فرق می کنن. به خصوص که Server 2012 بیشتر روی محایبات ابری (Cloud Computing) مانوور میده. و البته هسته ویندوز چندان تغییری نمی کنه، بلکه به امکانات ویندوز اضافه میشه.
بنابراین دوستانی که MCITP میخونن، نسبتا پایه قوی تر و تجربه بیشتری دارن نسبت به دوستانی که با MCSE 2012 شروع می کنن.
البته آموزش گاه ها به دلیل رقابتی که با هم دارن، اکثرا روی آوردن به تدریس MCSE 2012. این در حالی هستش که تدریس این دروس نیاز به تجربه کاری قوی داره. چرا که من معتقدم استادی در تدریس موفق تر هستش که از نظر کاری قوی باشه.
حالا در نظر بگیرین چه تعداد از این مدرسینی که Server 2012 رو تدریس می کنن، تو محیط های واقعی با این سیستم عامل کار کردن؟ چه تعدادشون به اشکالات این سیستم عامل برخورد کردن؟ و ...
نکته ای که باید اضافه کنم این هستش که مدارن مایکروسافت تا قبل از MCSE 2012 عملا دائمی هستن و شما نیازی ندارید که این مدارک رو 2 یا 3 سال یکبار بروز کنید.
ولی MCSE 2012 اینطور نیست و Expire میشه و شما نیاز دارین برای جلوگیری از Expire شدن، مجدد امتحان بدین.
در مورد MCSA، این مدرک هم مثل MCSE هستش. با این تفاوت که MCSE به شما طراحی، پیاده سازی، مدیریت و رفع اشکال رو آموزش میده. ولی در MCSA شما پیاده سازی، مدیریت و رفع اشکال رو یاد میگیرین و خبری از یادگیری طراحی نیست.
البته اون سطحی از پیاده سازی و رفع اشکال هم که یاد میگیرین، ضعیف تر از MCSE هستش.
MCSA در نسخه Server 2003 و قدیمی تر، مخفف Microsoft Certified Systems Administrator بود.
در Server 2012 مخفف Microsoft Certified Solutions Associate هستش.