نویسنده موضوع: کفی طبی  (دفعات بازدید: 760 بار)

aramispoc

  • Newbie
  • *
  • ارسال: 2
  • Karma: +0/-0
    • کفی طبی
  • نام: aramis
  • نام خانوادگی: poc
کفی طبی
« : آگوست 13, 2017, 10:00:04 pm »
کفی طبی


برخی از افراد بطور ارثی یا سیستم فیزیکی بدنشان ، کف پایشان صاف می باشد. کفی طبی برای افرادی که دارای شغل های هستند که باید تمام روز را بیایستند یا کسایی که پیاده رویی های طولانی را انجام میدهند و یا در کودکان برای انجام ورزش در مدرسه  مشکل ایجاد می کند. کفی طبی کفش یک وسیله تصحیح کننده این مشکل در افراد می باشد که در داخل کفش آنها قرار می گیرد و باعث می شود که عملکرد عضلات، تاندون‌ها و استخوان‌های مچ پا و ساق پا، بهبود یابد.

کفی طبی اختصاصی :

در برخی از موارد کفی های باید اختصاصی برای بیمار طراحی و ساخته شود تا نیاز و شرایط خاص او در نظر گرفته شود. کفی‌ های طبی اختصاصی با استفاده از یک قالب مخصوص که از پا گرفته می‌شود و به آن اصطلاحاً گچ می‌گویند طراحی و ساخته می‌شود . این قالبها می‌توانند تمامی ناهنجاریها یا نقصی که در ساختار پا وجود داشته باشد را نشان بدهند. متخصصینی که در آزمایشگاه طراحی و ساخت کفی و کفش طبی کار می‌کنند، با استفاده از قالبهای بدست آمده از پاهای بیمار و نرم‌افزارهای مخصوص در رایانه‌ ، یک کفی مخصوص برای او طراحی می‌کنند که فشارهای ناشی از بد شکلی پا را خنثی کرده و یا ناهنجاری‌های آن را اصلاح میکند.
انواع کفی طبی :

کفی‌ های کفش به دو گروه اصلی تقسیم‌ می‌شوند که شامل کفی‌ های عملکردی و کفی‌ های سازگار کننده (راحتی) می‌باشد.
همانگونه که در بالا خواندید ، کفی‌ های کفش طبی مختلفند . کفی‌های عملکردی به برای حمایت از پاهایی که وضعیت بیومکانیکی غیرطبیعی دارند، طراحی شده‌اند. این کفی‌ ها معمولاً از جنس پلاستیک‌ پلیمری ساخته می‌شوند و برای کاهش انحراف مچ پا به طرف خارج (پرونیشن) یا صافی کف پا مناسب هستند.
کفی‌ های عملکردی به جذب شوک وارد بر پاها در هنگام راه رفتن یا حرکت کردن کمک می‌کند. این نوع کفی‌ برای اصلاح انواع مختلف ناهنجاری‌های شکل پا مورد استفاده قرار می‌گیرند و از قسمت عقبی پا و وسط پا حمایت می‌کنند. انواع خاص از کفی های کفش هم وجود دارد که هم خاصیت عملکردی و هم خاصیت سازگار کنندگی دارد.
کفی های طبی نرم و شکل پذیر : جنس این نوع کفی از چوب پنبه ، چرم، فوم پلاستیکی و پلاستیک می باشد. که این کفی طبی به دلیل نوع جنسشان قابلیت انعطاف پذیری دارند.  این نوع کفی طبی در واقع یک لایه حفاظتی برای پا است که فشارها و آسیب ها به مچ پا را برطرف می کند. اصولا برای افراد دیابتی ، درمان پینه های کف پا ، دردهای کف پاو…. تجویز می گردد.


کفی طبی فانکشنال: برخی از کودکان از بدو زمان راه رفتن دارای مشکل صافی پا یا انحنای در پا هستند که این عامل در عملکرد سیستم پا و قسمت عضلات پا کودکان مشکل ایجاد می کند. از کفی فانکشنال برای برای طرف کردن این عارضه استفاده می شود ازطرفی این کفی های طبی می تواند دردهای ساق پا، درد مفاصل پا و پاشنه و دردهای مچ پا را که به علت  این عارضه به وجود می آیند هم در کودکان و هم در بزرگسالان برطرف کند. جنس این نوع کفی سخت تر از حالت اول می باشد.
کفی های طبی ورزشی
این کفی بیشتر در ورزشهای فوتبال و در هنگام تمرین استفاده می شود آن هم به دلیل این است که فوتبالیست ها، و ورزشکاران زمان زیادی را برای تمرین می ایستند و مشکلاتی برای عضلات پا، مچ پا، کشیدگی تاندون و… به وجود می آید برای برطرف کردن این موضوع از کفی های طبی ورزشی استفاده می شود.
بریس ، اسپلیت، نایت بار مثال‌هایی از کفی های سازگار کننده هستند. این نوع از کفی های طبی کفش را هر کسی می‌تواند استفاده کند و حالت مخصوص ندارد. از این کفی ها بیشتر برای آرام کردن دردهای خفیف کف پا یا اصلاح مشکلات ساختاری جزئی در پاها استفاده می‌شود.
مواد مورد نیاز در ساخت کفی های طبی:

کفی های طبی فیبر کربنی
کفی های طبی آکریلیک
کفی های طبی پلی پروپیلن
روش تجویز کفی طبی:

متخصص پا برای تشخیص کفی کفش مورد نیاز افراد از آنها معاینه بیومکانیکی می گیرد از افراد در خواست می کند تا راه بروند و بدوند تا نحوه گام برداشتن آنها را براساس قرار گرفتن کف پا برروی زمین ارزیابی شود. بعد از آن متخصص پا توسط نرم افزاراز پای افراد اسکن نوری یا اسکن مکانیکی می گیرد یا یک قالب سه بعدی از کف پای افراد گرفته به طوری که فرد داخل گچ مخصوص شکسته بندی قرار می گیرد و قالب پای طرف ایجاد می شود.
مزایا و معایب کفی طبی

کفی‌ های طبی برای پای هر بیمار تهیه می‌شود کفی کاملاً اندازه پای اوست
کفی های طبی چون به دقت متناسب با پای بیمار تهیه می‌شود می‌توان آن را از مواد بادوام محکم ساخت
کفی های طبی برای درمان موثر و همیشگی عارضه‌های دردناک، از انگشتان پا تا کمرمورد استفاده قرار می گیرند.
کفی طبی از طراحی ویژه آنها متناسب با ماهیت زیست مکانیک پای هر بیمار نشات می‌گیرد
کفی‌ های طبی به ورزشکاران اجازه می‌دهد تا بدون احساس درد به تمرین و رقابت بپردازند
اکثر بیماران بزرگسال از کفی های طبی کفش استفاده می‌کنند تا فعالیت‌های روزمره را بدون تحمل درد به خوبی انجام دهند و احساس ناتوانی نکنند.
نقطه ضعف استفاده از کفی های طبی سفارشی قیمت بالای آن‌ها در مقایسه با کفی‌های آماده است.